I z fotografie je patrné, že životní energie tuto ženu neopouští ani ve vysokém věku a při setkání s ní člověk nabude pocitu, že někdo snad musel udělat chybu v datu narození.

Stodvouletá Helena je stále usměvavá, měsíčně přečte až pět knih, luští křížovky a dosud žije ve svém bytě v rozdělovském věžáku, kam se s rodinou nastěhovala už v roce 1957. Obklopena je pěti generacemi svých potomků, kteří se v návštěvách pravidelně střídají, tudíž není ani jediný den sama.

„Paní Duchoňová je neuvěřitelná žena, kterou nezbývá než obdivovat. Přitom vedla docela obyčejný život, hodně pracovala, nejprve jako prodavačka a kromě toho šest let působila jako vedoucí kuchařka na horské chatě. Je záviděníhodné, jakou má tato dáma životní kondici, a jak nám prozradila, má dodnes dokonce stále svůj chrup,“ řekla náměstkyně primátora Petra Melčová, která přišla jubilantce osobně pogratulovat i s ostatními zástupci města. Stejně jako v předchozích letech si oslavenkyně užívá v těchto dnech léto s rodinou na chalupě, kde jí přírodní prostředí velmi svědčí.

Jak sama potvrzuje, nic zvláštního pro svoji dlouhověkost v životě nepodnikala a ani po rodičích ji nezdědila. Ve volném čase ale vždy ráda jezdila na výlety a dodnes vzpomíná na krásné dovolené u maďarského jezera Balaton. „Asi je to celé dáno mou veselou myslí. To dělá hodně. A zdraví mi utužil zřejmě i život na horách,“ soudí oslavenkyně.

Helena Duchoňová pochází z nedalekého Libušína, z pětičlenné rodiny horníka a ženy v domácnosti, přičemž měla dvě sestry. Sama porodila dceru a syna. Kromě nejmladší prapravnučky se jí rodina za život rozrostla o pět vnoučat a osm pravnoučat.