VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historický sborník mapující Slánsko ve dvacátém století je na světě

Slaný - Historický sborník Město a region v dramatickém století Slaný a Slánsko ve XX. století je už na pultech obchodů. Pod výše uvedeným názvem se v listopadu 2013 uskutečnil šestý ročník historické konference, která si trvale klade za cíl mapování a zaplňování bílých míst regionální i národní historie. Téma bylo pojato poměrně široce, přesto jeden společný, a to časový, znak existuje devět příspěvků obsažených v tomto sborníku mapuje průběh událostí v regionu především v první polovině 20. století.

8.1.2015
SDÍLEJ:

Historická konference v Městském centru Grand ve SlanémFoto: Deník/Kateřina Husárová

Osmý svazek edice Historie Slánska ve XX. století byl veřejnosti představen v sobotu 8. listopadu ve slánském Městském centru Grand. Obsahuje na 165 stranách následující studie, včetně obrazového materiálu:

V názvu sborníku je zmíněno dramatické století, což není samoúčelné. Když totiž před sto lety napětí, způsobené atentátem na následníka trůnu rakousko-uherského mocnářství Františka Ferdinanda d´Este, vyústilo ve válečný konflikt, málokdo si uvědomoval, že skončilo do jisté míry idylické období takzvané dlouhého 19. století, jak je nazýváno období rámované Francouzskou revolucí a počátkem Velké války, tedy roky 1789 1914.

Samozřejmě, že napoleonské války, odehrávající se na počátku 19. století i na našem území, prusko-rakouská válka 1866 i okupace a následná anexe Bosny a Hercegoviny (1878, 1908), nebyly tehdejšími občany vnímány vždy jen pozitivně.

Ale konkrétní konflikty se týkaly vždy jen omezeného počtu osob či vymezené lokality. Nemohly být srovnávány s hromadným zabíjením na frontě a útrapami v zázemí během válečných let 1914 1918, nemluvě o světovém konfliktu, který následoval o čtvrt století později. Tehdy totální válka, téměř stírající rozdíl mezi frontou a zázemím, postihla v předtím nebývalé míře především civilní obyvatelstvo.

Dramatické století

Dramatické 20. století, kromě dvou světových a mnoha regionálních či lokálních válečných konfliktů, mělo „na svědomí" i několik občanských válek (vzpomeňme například na Rusko, Španělsko, Čínu či Řecko), genocid národnostních (Turecko v roce 1915 nebo Rwanda 1994), rasových (nacistické Německo) či třídních (Sovětský svaz, maoistická Čína po roce 1949 či polpotovská Kambodža v letech 1975 1979). A také se během něj etablovaly totalitní režimy nacistů a komunistů, které způsobily smrt milionů nevinných, a přesto dosud mají obdivovatele či následovníky.

Vztáhneme-li ono dramatické století na naši domovinu, není o nic méně dramatické. Na jeho počátku byli naši předkové občany jedné z evropských velmocí a občan tehdejší monarchie se nemusel na rozdíl od pozdějších období za svoji vlast stydět. Na jeho konci jsme byli občany republiky, kterou si ve světě občas pletli s Čečenskem, resp. Čečnou a často nebrali její vznik na vědomí a mluvili stále o Československu.

Ale z dramatického století zpět k městu a regionu, hlavním protagonistům tohoto sborníku. Události ze Slaného a Slánska zde zmíněné zůstávaly dlouho neprobádány a je proto potěšující, že jejich zveřejněním opět ubylo pomyslných bílých míst naší regionální historie.

Nové pohledy na známé události

Jednotlivé zveřejněné studie přinášejí nejen jiné pohledy na některé známé události, ale i zcela nové informace o řadě osob (především v samostatných příspěvcích o F. A. Hellerovi a Eriku Koubkovi) či událostí.

A to nejen o prvorepublikové pozemkové reformě, výstavbě slánských kasáren či neznámých kapitolách letecké války nad Slaným v posledním období druhé světové války. Proto by sborník, již sedmá publikace z řady Historie Slánska ve XX. století neměl chybět v knihovně nikoho, kdo se zajímá o regionální historii Slánska i život v českých zemích ve 20. století. Všem těm je totiž sborník Město a region v dramatickém století Slaný a Slánsko ve XX. století určen.

Sborník by nevznikl bez finanční pomoci Královského města Slaný a podpory tří dalších sponzorů.

Vydání zajistila slánská knihovna V. Štecha, kde také stejně jako v Infocentru pod Velvarskou branou si mohou zájemci zakoupit.

Historie Slánska ve XX. století

1. Lubor Kunc: Poštovnictví ve Slaném v období 1900 1945

2. Pavel Dufek: Nástin průběhu 1. pozemkové reformy na Slánsku

3. Luboš Marek: Četnická stanice Kamenné Žehrovice za první republiky

4. David Hubený: Armáda a Slaný. Budování slánských kasáren v druhé polovině třicátých let 20. století

5. David Hubený: Obecní výkonná policie ve Slaném za druhé světové války

6. Zdeněk Víšek: Osud slánského rodáka Felixe Arnošta Hellera, příslušníka RAF

7. Pavel Bartoníček: Erik Koubek slánský skaut na frontách druhé světové války

8. Michal Plavec: Neznámé i známé kapitoly z letecké války nad Slánskem 1944 1945

9. Milan Bárta: Tajemná přestřelka u Řevničova nevyjasněná úmrtí z roku 1952

AUTOR: PAVEL BARTONÍČEK

Autor: Redakce

Místo události:
8.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení