VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historikové se radují: po letech byl nalezen smírčí kámen z roku 1753

Slaný - Velká historická vzácnost, kterých už na světě mnoho není, byla po letech vynesena na světlo. Smírčí kámen, který se před lety ztratil neznámo kam, byl náhodně objeven mezi harampádím. Historikové zaplesali a Slaňáci jsou na objev náležitě pyšní.

24.3.2017
SDÍLEJ:

Členové komise pro kulturu a památky města Slaného Martin Jirák, Martin Nič, uvolněný člen rady Pavel Bartoníček a radní Stanislav Berkovec po převozu kamene do Slaného. Pro Slaňáky je to velká radost.Foto: Deník / Husárová Kateřina

Kámen zmizel ze svého původního místa na okraji Slaného někdy v roce 2006. Posléze se objevil po 11 letech v areálu soukromé zemědělské usedlosti v Královicích. Ani její majitel neví, jak se tam smírčí kámen z 18. století dostal. Náhodně ho nalezl při úklidových pracích.

Kámen jako první identifikoval při prohlídce usedlosti sběratel a člen Komise pro kulturu a památky ve Slaném Martin Nič, který byl v Královicích u staršího muže nedávno na návštěvě za účelem odkoupení historických předmětů. Podle královického majitele usedlosti se údajně kámen k němu na pozemek dostal před časem s odpadním materiálem a zeminou při terénních úpravách v areálu.

Také čtěte: Petr Ton prožívá nejhorší chvíle kariéry

Kdo z rodiny ho ale konkrétně přivezl, senior netuší. Snad synovci, vnuci nebo nějací najatí brigádníci. Když se od Martina Niče dozvěděl, o jaký vzácný předmět se jedná a jaká je jeho historická hodnota, ochotně souhlasil s jeho věnováním nálezci a návratem kamene na původní místo. Nálezce proto neprodleně kontaktoval vedení slánského úřadu, jak s historickým unikátem naložit.

Po zjištění přesného místa, kde kámen stával, by ho vedení města Slaného rádo vrátilo na původní místo a doplnilo o informační cedulí s příběhem, který kámen provázel. Vše je ale ještě otázkou jednání, potvrdil uvolněný člen rady města Pavel Bartoníček, který má z nálezu, coby milovník historie, neskrývanou radost.

Popis kamene:Kámen (1657) stál na okraji starého úvozu, asi 10 m vpravo od staré silnice Slaný-Louny, asi 400 m za odbočkou do Trpoměch.
Výška (cm) - 66
Šířka (cm) - 47
Tloušťka (cm) - 20

Na kameni je rytina kříže, letopočet 1753 a nápis "ZDE VZAL SVE KONCE GIRZI LOSKOT" - připomíná úkladné zabití Jiřího Loskota.

Legenda praví. Publikováno ve Slánských listech 29/1996

LOSKOTŮV POMNÍČEK

Tehdá, když stavěli novou císařskou silnici ze Slaného na Písek a dál k Lounům, pěknou, rovnou, namísto té staré, která se klikatila kolem Brůdku, tehdá odehrál se smutný příběh, který malá kamenná památka až do dnešních dob připomíná.

Lomilo se století osmnácté ve své polovině, když novou silnici stavěli a k pracem na ní povolali nejen formany a povozníky, ale každého, kdo vůz a koně ve městě a v okolí vlastnil.

Tak také dva sousedé slánští Václav Loskot a Josef Jakeš, ač se v lásce nijak neměli, museli na stavbu se svými povozy. Ta jejich vzájemná nevraživost bůhví odkdy pocházela, snad už jejich dědové si něco provedli, ale přetrvala a jak už to bývá přenesla se i na potomstvo. Loskotův syn Jiřík byl povahy klidné a vyrovnané a starými rodovými sváry se zbytečně nezanášel. Kde mohl, ruku k dílu přiložil a kolikrát za otce i s potahem na stavbu nové silnice vyjel. Zapřahal s úsvitem, spokojený a šťastný. Vždy první s naloženou fůrou vyjížděl a jen se těšil, že až práci skončí, sejde se svou milovanou Liduškou Procházkovou.

Nepřehlédněte: Kladenští si stěžují na bezpečnost u centra

Těch co si na hezounkou Ludmilu Procházkovou myslelo bylo víc a jedním z nich byl i Jakešův Blažej, chlapík nerudný a nadutý, který o práci nezavadil a spíš jen frejům, pitkám a kostkám se věnoval. Vůbec mu nebylo po chuti, že Liduška dala přednost chudému Jiříkovi a když se po městě začalo povídat o brzké svatbě těch dvou, přerostla Blažejova žárlivost v nenávist tak velkou, že se odhodlal k hrůznému činu.

Věděl, že Jiřík ráno vyjíždí se spřežením jako první a věděl také, že musí s plně naloženým vozem přejet přes vetchý, dřevěný můstek, spojující ramena staré a nové silnice nad Brůdkem. Za tmavé noci přišel a uvolnil trámy, které chatrný můstek nad úvozem podpíraly a čekal.

Mladý Loskot jel druhého dne opět s fůrou jako první. Nic netušíc a s hlavou plnou zásnub a svatby vjel na porušený mostík. Praskot a zděšené řehtání koní bylo poslední co slyšel. Mostík se propadl a ti co jej s povozy následovali, vynesli z úvozu jen zohavenou Jiříkovu mrtvolu.

Zvěst o Jiříkově tragické smrti letěla od úst k ústům a rozrušila celé město. Různé šly řeči o příčině Jiříkovy smrti a povídalo se, že mu možná do hrobu kdosi dopomohl, ale nakonec bylo prohlášeno, že k pádu a smrti došlo nešťastnou náhodou.

Starý, zoufalý Jiříkův otec nechal po dostavění nové silnice postavit na místě synovy smrti malý pomníček. Liduška se odřekla světských radostí a odešla do kláštera a z města zmizel i Blažej, snad trápený a pronásledovaný výčitkami svědomí. Jen čas ubíhal svým neměnným tempem dál.

Členové komise pro kulturu a památky města Slaného Martin Jirák, Martin Nič, uvolněný člen rady Pavel Bartoníček a radní Stanislav Berkovec po převozu kamene do Slaného. Pro Slaňáky je to velká radost.Na vánoce roku 1766 se do pražské nemocnice "u milosrdných" přibelhal chorý ubožák. Šedivý, zjizvený, jednoruký, se na omrzlých, jen spoře ovinutých nohou neudržel a upadl hned v bráně. Bylo zřejmé, že cesta ubožáka do nemocnice, bude jeho cestou poslední. Nemocného se ujala sestra Agáta a opatrovala jej se vší péčí. Nebožák ji prosil, aby mu pomohla uzdravit se, že musí ještě domů, aby se vyzpovídal z hrozného činu svého mládí a poprosil za odpuštění rodiče i dívku, které nejvíc ublížil.

Mohlo by vás zajímat: Kladensko má svůj atlas svatebních lokalit

S hrůzou se tak Liduška Procházková, nyní řeholní sestra Agáta, dozvěděla pravdu o Jiříkově smrti. Blažejovi, neboť on byl tím umírajícím ubožákem, který se jí před posledním vydechnutím vyzpovídal, slíbila odpuštění rodičů a protože si tolik už za své provinění vytrpěl, odpustila mu jménem svým i Jiříkovým.

Když byl Blažej pochován, uvědomila šetrně oba staré rodiče o synově smrti, o všem, k čemu se jí před smrtí doznal i o tom, jak se před smrtí ze svého hříchu kál a všechny prosil o odpuštění.

Blažejův otec dal potom s manželkou Rosalií poblíž jejich chalupy postavit kapli u Čtrnácti pomocníků a založil fundaci ke sloužení mší za duši nebohého syna…

Tolik dnešní příběh, jehož pravdivost potvrzuje pomníček u staré lounské silnice.

Autor: Kateřina Nič Husárová

24.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč Svářeči Svářeč kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Výkon práce: Slaný a Stochov, Svářeč kovů, Nabízíme:, - možnosti osobního i profesního rozvoje, - pracovní smlouva na dobu neurčitou, - závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, - příspěvek na dopravu. Pracoviště: F.x.meiller slaný s.r.o., Netovická, č.p. 386, 274 01 Slaný 1. Informace: Jana Černická, +420 312 577 785. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník úklidu - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Jedná se o DPP - BRIGÁDA, , Hledáme:, - pracovníky na úklid kancelářské budovy, společných prostor, - pracovníky na úklid expedičních hal - obsluha podlahového mycího stroje, , Telefonický kontakt možný Po - Pá 8:00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Argus, spol. s r. o., dachser, a.s., Huťská, č.p. 272, 272 01 Kladno 1. Informace: Ivana Kalousková, +420 702 208 791. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 28 000 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka pro 1. a 2. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme VŠ vzdělání, pedagogickou způsobilost v souladu se zák. č. 563/2004 Sb., v platném znění., , Nabízíme:, možnost tvůrčí práce, , podpoříme další vzdělávání a osobní růst,, velmi dobré platové ohodnocení,, studujícím vytvoříme podmínky pro jejich studium., , , Životopisy zasílejte na výše uvedenou emailovou adresu.. Pracoviště: Základní škola, kladno, pařížská 2249, Pařížská, č.p. 2249, 272 01 Kladno 1. Informace: Yvona Vítková, +420 702 184 381. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 25 000 Kč Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách Referent/ka pojišťovny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce:, aktivní správa smluv - péče o přidělené klienty Generali, kontrola stávajících smluv, uzavírání nových, aktivní získávání nových klientů na základě doporučení. , , Místo výkonu práce je kancelář v centru města, plně vybavena s kompletním zázením., , Nástup na pracovní smlouvu, po zapracování práce na IČ, s pevným základem + provize. Pracoviště: Generali pojišťovna a.s., provozovna, O. Peška, č.p. 2684, 272 01 Kladno 1. Informace: Marek Polák, +420 737 488 744.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Popadané stožáry velmi vysokého napětí u Lišan na Rakovnicku.
5

Vichřice nekácela jen stromy. Popadaly i stožáry

Mgr. Milan Volf, primátor Statutárního města Kladna.

Ptejte se Milana Volfa, volebního lídra Volby pro Kladno

VIDEO: Pézetka uzavřela v Kladně týden hokeje

Kladno - Zakončení týdne hokeje v Kladně vykozlilo i přes nepříznivé počasí úsměv na tváři mnoha dětí. V neděli 23. září pořádala kladenská Pézetka akci s názvem Pojď hrát hokej v rámci Týdne hokeje ČSLH.

OBRAZEM: Také na Kladensku a Slánsku si lidé připomněli 80. výročí mobilizace

Kladensko - Kulaté 80. výročí všeobecné mobilizace, která byla vyhlášena 23. září 1938, si Češi a Slováci připomněli už v sobotu 22. září večer na mnoha místech v obou republikách.

Fabienne lámala stromy, zastavila vlaky a nadělala spoustu práce energetikům

Střední Čechy - Studená fronta Fabienne, jež s sebou přinesla silný vítr, zasáhla Českou republiku v neděli večer. Meteorologové před silným větrem varovali. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platila od nedělního večera do pondělních šesti ráno pro celou Českou republiku.

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 22. až 23. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT