VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historikové se radují: po letech byl nalezen smírčí kámen z roku 1753

Slaný - Velká historická vzácnost, kterých už na světě mnoho není, byla po letech vynesena na světlo. Smírčí kámen, který se před lety ztratil neznámo kam, byl náhodně objeven mezi harampádím. Historikové zaplesali a Slaňáci jsou na objev náležitě pyšní.

24.3.2017
SDÍLEJ:

Členové komise pro kulturu a památky města Slaného Martin Jirák, Martin Nič, uvolněný člen rady Pavel Bartoníček a radní Stanislav Berkovec po převozu kamene do Slaného. Pro Slaňáky je to velká radost.Foto: Deník / Husárová Kateřina

Kámen zmizel ze svého původního místa na okraji Slaného někdy v roce 2006. Posléze se objevil po 11 letech v areálu soukromé zemědělské usedlosti v Královicích. Ani její majitel neví, jak se tam smírčí kámen z 18. století dostal. Náhodně ho nalezl při úklidových pracích.

Kámen jako první identifikoval při prohlídce usedlosti sběratel a člen Komise pro kulturu a památky ve Slaném Martin Nič, který byl v Královicích u staršího muže nedávno na návštěvě za účelem odkoupení historických předmětů. Podle královického majitele usedlosti se údajně kámen k němu na pozemek dostal před časem s odpadním materiálem a zeminou při terénních úpravách v areálu.

Také čtěte: Petr Ton prožívá nejhorší chvíle kariéry

Kdo z rodiny ho ale konkrétně přivezl, senior netuší. Snad synovci, vnuci nebo nějací najatí brigádníci. Když se od Martina Niče dozvěděl, o jaký vzácný předmět se jedná a jaká je jeho historická hodnota, ochotně souhlasil s jeho věnováním nálezci a návratem kamene na původní místo. Nálezce proto neprodleně kontaktoval vedení slánského úřadu, jak s historickým unikátem naložit.

Po zjištění přesného místa, kde kámen stával, by ho vedení města Slaného rádo vrátilo na původní místo a doplnilo o informační cedulí s příběhem, který kámen provázel. Vše je ale ještě otázkou jednání, potvrdil uvolněný člen rady města Pavel Bartoníček, který má z nálezu, coby milovník historie, neskrývanou radost.

Popis kamene:Kámen (1657) stál na okraji starého úvozu, asi 10 m vpravo od staré silnice Slaný-Louny, asi 400 m za odbočkou do Trpoměch.
Výška (cm) - 66
Šířka (cm) - 47
Tloušťka (cm) - 20

Na kameni je rytina kříže, letopočet 1753 a nápis "ZDE VZAL SVE KONCE GIRZI LOSKOT" - připomíná úkladné zabití Jiřího Loskota.

Legenda praví. Publikováno ve Slánských listech 29/1996

LOSKOTŮV POMNÍČEK

Tehdá, když stavěli novou císařskou silnici ze Slaného na Písek a dál k Lounům, pěknou, rovnou, namísto té staré, která se klikatila kolem Brůdku, tehdá odehrál se smutný příběh, který malá kamenná památka až do dnešních dob připomíná.

Lomilo se století osmnácté ve své polovině, když novou silnici stavěli a k pracem na ní povolali nejen formany a povozníky, ale každého, kdo vůz a koně ve městě a v okolí vlastnil.

Tak také dva sousedé slánští Václav Loskot a Josef Jakeš, ač se v lásce nijak neměli, museli na stavbu se svými povozy. Ta jejich vzájemná nevraživost bůhví odkdy pocházela, snad už jejich dědové si něco provedli, ale přetrvala a jak už to bývá přenesla se i na potomstvo. Loskotův syn Jiřík byl povahy klidné a vyrovnané a starými rodovými sváry se zbytečně nezanášel. Kde mohl, ruku k dílu přiložil a kolikrát za otce i s potahem na stavbu nové silnice vyjel. Zapřahal s úsvitem, spokojený a šťastný. Vždy první s naloženou fůrou vyjížděl a jen se těšil, že až práci skončí, sejde se svou milovanou Liduškou Procházkovou.

Nepřehlédněte: Kladenští si stěžují na bezpečnost u centra

Těch co si na hezounkou Ludmilu Procházkovou myslelo bylo víc a jedním z nich byl i Jakešův Blažej, chlapík nerudný a nadutý, který o práci nezavadil a spíš jen frejům, pitkám a kostkám se věnoval. Vůbec mu nebylo po chuti, že Liduška dala přednost chudému Jiříkovi a když se po městě začalo povídat o brzké svatbě těch dvou, přerostla Blažejova žárlivost v nenávist tak velkou, že se odhodlal k hrůznému činu.

Věděl, že Jiřík ráno vyjíždí se spřežením jako první a věděl také, že musí s plně naloženým vozem přejet přes vetchý, dřevěný můstek, spojující ramena staré a nové silnice nad Brůdkem. Za tmavé noci přišel a uvolnil trámy, které chatrný můstek nad úvozem podpíraly a čekal.

Mladý Loskot jel druhého dne opět s fůrou jako první. Nic netušíc a s hlavou plnou zásnub a svatby vjel na porušený mostík. Praskot a zděšené řehtání koní bylo poslední co slyšel. Mostík se propadl a ti co jej s povozy následovali, vynesli z úvozu jen zohavenou Jiříkovu mrtvolu.

Zvěst o Jiříkově tragické smrti letěla od úst k ústům a rozrušila celé město. Různé šly řeči o příčině Jiříkovy smrti a povídalo se, že mu možná do hrobu kdosi dopomohl, ale nakonec bylo prohlášeno, že k pádu a smrti došlo nešťastnou náhodou.

Starý, zoufalý Jiříkův otec nechal po dostavění nové silnice postavit na místě synovy smrti malý pomníček. Liduška se odřekla světských radostí a odešla do kláštera a z města zmizel i Blažej, snad trápený a pronásledovaný výčitkami svědomí. Jen čas ubíhal svým neměnným tempem dál.

Členové komise pro kulturu a památky města Slaného Martin Jirák, Martin Nič, uvolněný člen rady Pavel Bartoníček a radní Stanislav Berkovec po převozu kamene do Slaného. Pro Slaňáky je to velká radost.Na vánoce roku 1766 se do pražské nemocnice "u milosrdných" přibelhal chorý ubožák. Šedivý, zjizvený, jednoruký, se na omrzlých, jen spoře ovinutých nohou neudržel a upadl hned v bráně. Bylo zřejmé, že cesta ubožáka do nemocnice, bude jeho cestou poslední. Nemocného se ujala sestra Agáta a opatrovala jej se vší péčí. Nebožák ji prosil, aby mu pomohla uzdravit se, že musí ještě domů, aby se vyzpovídal z hrozného činu svého mládí a poprosil za odpuštění rodiče i dívku, které nejvíc ublížil.

Mohlo by vás zajímat: Kladensko má svůj atlas svatebních lokalit

S hrůzou se tak Liduška Procházková, nyní řeholní sestra Agáta, dozvěděla pravdu o Jiříkově smrti. Blažejovi, neboť on byl tím umírajícím ubožákem, který se jí před posledním vydechnutím vyzpovídal, slíbila odpuštění rodičů a protože si tolik už za své provinění vytrpěl, odpustila mu jménem svým i Jiříkovým.

Když byl Blažej pochován, uvědomila šetrně oba staré rodiče o synově smrti, o všem, k čemu se jí před smrtí doznal i o tom, jak se před smrtí ze svého hříchu kál a všechny prosil o odpuštění.

Blažejův otec dal potom s manželkou Rosalií poblíž jejich chalupy postavit kapli u Čtrnácti pomocníků a založil fundaci ke sloužení mší za duši nebohého syna…

Tolik dnešní příběh, jehož pravdivost potvrzuje pomníček u staré lounské silnice.

Autor: Kateřina Nič Husárová

24.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 20 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o práci s penězi , , Požadujeme:, - flexibilitu, - spolehlivost, - komunikativnost, , Bližší informace osobně, Telefonický kontakt možný Po - pá 8:00 - 20:00 hod.. Pracoviště: Miloslav koldinský, americká, Americká, č.p. 2742, 272 01 Kladno 1. Informace: Eva Koldinská, +420 603 844 708.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 19 000 Kč

Asistenti pedagogů Asistent / asistentka pedagoga. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, min. střední školu s maturitou (výhodou škola pedagogického směru, nebo doplněné vzdělání o kurz asistenta pedagoga)., Pozice je vhodná i pro absolventy., , Hledáme kreativní kolegy / kolegyně na pozici asistenta pedagoga pro 1. i 2. stupeň ZŠ, kteří jsou otevřeni různým formám práce, jsou nastaveni pracovat týmově a společně tvořit vstřícné školní prostředí.. Pracoviště: Základní škola, rabasova, Rabasova, č.p. 821, 274 01 Slaný 1. Informace: Miroslava Bicencová, +420 312 510 020.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 577 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Operátor/ka Specialista Prepack. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21577 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Popis vykonávané činnosti:, - manipulace s materiálem, nastavení linky, průběžná kontrola kvality výroby, manipulace s hotovou výrobou, manuální vkládání materiálu PP., , Požadovaná praxe - praxe z výrobního prostředí, praxe s vedením a seřizováním linky., , Další požadavky:, - základní matematické dovednosti, schopnost kooperovat s dalšími členy týmu a oddělení, chuť učit se nové věci,, - schopnost priorizace - schopnost rychle a správně se rozhodnout,, - schopnost soustředit se i v rušnějším prostředí, schopnost týmové práce,, - anglický a srbský jazyk komunikativně - velkou výhodou., , Nabízíme:, - možnost stravování na pracovišti v ceně 14 Kč.. Pracoviště: Monto, s.r.o., pracoviště lego - kladno, Billundská, č.p. 2757, 272 01 Kladno 1. Informace: Pavel Trachta, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 22 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pravidelný kontakt se zákazníky (obce, hasiči, záchranné sbory), prezentace produktů a uzavírání objednávek. , , Příjemné vystupování, důraz na týmovou spolupráci, prokazatelné výsledky v oblasti prodeje. , , Požaduje se komplexní péče o region - aktivní řidič, ŘP sk. B., , Individuální rozvržení pracovní doby.. Pracoviště: Pavla kňávová, pracoviště kladno, 28. října, č.p. 1269, 273 09 Kladno 7. Informace: Pavla Kňávová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
11

Trestat za vysvědčení? Nesmysl, říká psycholožka

Manželé navštívili v rámci své cesty celkem sedm zemí.
83

Narozeniny republiky oslavili manželé neuvěřitelnou cestou dlouhou 1244 km

Víkend s historií, uměním, pivem i pod parou

Střední Čechy – Kdo je skalním milovníkem houbaření, má asi před víkendem jasno: o volných dnech vyrazí do lesa. Už před týdnem se šířily zvěsti o tom, jak se situace zlepšila: vedle hříbků a holubinek lze sklízet i křemenáče – a kdo má štěstí, kápne i na lišky. A v týdnu leckde nepřehlédli ani lidé ve městech, že béžové kloboučky místy vykoukly i z trávníků v parcích. Jen je třeba procházet přírodou citlivě a vyhledávat vlhčí místa.

Zajíc: Musíme táhnout za jeden provaz

Kladno – Měl za sebou první sezonu mezi chlapy a hned o sobě dal vědět. Jenže tehdy osmáctiletého Josefa Zajíce juniora, syna slavného kladenského kapitán, hokejoví Rytíři neudrželi. Vyrazil na zkušenou do Pardubic a později do Znojma, vyzkoušel si jiné soutěže. Teď je ale zpět. Přivábila ho touha po domovu, zájem trenéra Hořavy a také samotného majitele klubu, slavného Jaromíra Jágra. „Jsem rád, že jsem doma a moc se na sezonu těším,“ říká nyní dvacetiletý obránce v rozhovoru pro Kladenský týden.

Jak se měnily fotbalové dresy v okrese?

Kladensko – Volný přestupový termín fotbalistů skončil a přinesl některé zajímavé změny dresů. Nabízíme některé z nich:

Řádění vichru zaměstnalo hasiče a energetiky, ale i železničáře

Střední Čechy – Nejenom jednotlivá odběrná místa, ale i celé oblasti připravil ve čtvrtek odpoledne o dodávky elektřiny meteorology předem ohlašovaný silný vítr. Ten lámal stromy a větve po celé republice – včetně řady míst ve středních Čechách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT