Kladenská nemocnice poptává lékaře i pro radiační a onkologické oddělení, kde je náborový příspěvek půl milionu korun. Stejnou částku zaplatí za lékaře pro dětské oddělení.

A stejné je to i v případě zdravotních sester. Také těm nabízí nemocnice půlmilionový náborový příspěvek už půl roku a poptávka stále trvá.

„Ještě loni v prosinci chybělo v kladenské nemocnici okolo padesáti sester na všech odděleních. Největší nedostatek jich je přitom na urologii a na interně. Průběžně se stavy zdravotnického personálu doplňují a mění, ale i tak je deficit velký,“ potvrdila mluvčí kladenské nemocnice Olga Oliveriusová.

Chod jednotlivých oddělení to sice nenarušuje, na zdravotní sestry jsou ale ve službách kladeny velké nároky.

Podobná situace je i ve Slaném, kde vedení městské nemocnice hledá řešení ve spolupráci s radnicí.

Jak uvedl ředitel slánské nemocnice Štěpán Votoček, rozhodně nechtějí soutěžit ve výši náborových příspěvků s Kladnem, nicméně i ve Slaném by uvítali posily - doktory i sestry.

„Sestry chybí ve všech nemocnicích v počtu, který nelze v současnosti doplnit, protože jich je celostátně nedostatek. Lékaře průběžně doplňujeme,“ řekl Deníku Votoček.

Jak zjistil Kladenský deník na webových stránkách Nemocnice Slaný, lékaře shání například oddělení chirurgie, gynekologie nebo ortopedie. Zaměstnat by tam mohli okamžitě až pět doktorů.

Lákadlem pro lékaře jsou podle slánského starosty Martina Hrabánka (ODS) velmi dobré platové podmínky a získání služebního bytu. „Abychom lékaře do Slaného dokázali přivést, nabízíme jim městské byty. Nyní jsme další byt vyčlenili právě pro nemocnici. Jde o krásný zrekonstruovaný byt v Husově ulici na pěší zóně, tedy přímo v centru města, kousek od nemocnice,“ potvrdil Hrabánek. Podle starosty ovlivňuje současnou situaci více faktorů. Patří mezi ně i skutečnost, že v době covidu si zdravotníci sáhli na dno a potřebují nyní více odpočívat, nechtějí proto sloužit tolik přesčasů. „Je to kombinace různých faktorů, které se ve zdravotnictví a sociálních službách aktuálně projevují napříč republikou,“ poznamenal starosta, který je zároveň i krajským radním pro oblast sociálních věcí.