„Naše společnost se snaží každoročně celoplošnou deratizací udržovat populace potkanů alespoň v přijatelné míře. Pro potkana je stoka nejen místem s pravidelným zdrojem potravy, ale hlavně ideální dopravní cestou. Potkani neustále migrují a za potravou dokážou ujít až několik kilometrů,“ vysvětlil Vladimír Dragoun, manažer provozu kanalizace SVAS, s tím, že vlivem rozsáhlé kanalizační sítě, kterou provozují, nelze při pokládce nástrah spoléhat pouze na kanalizační potrubí. „Je nutné provádět deratizaci i v místech na povrchu, kde se potkani běžně vyskytují,“ upřesnil Dragoun.

Potkani využívají pro své početné kolonie nory. Jenom na Kladně mají deratizátoři vytipováno několik míst, kam se pravidelně vracejí pokládat nástrahy po skončení celoplošné deratizace. Nory se převážně nacházejí v blízkosti kanalizace a míst, kde se kumulují odpadky, které slouží jako potrava. Dalším místem, kde se potkani hojně vyskytují, jsou teplovody. Díky spolupráci se správcem teplovodu se daří úspěšně pokládat nástrahy.

„Začátek roku byl mrazivý, domnívali jsme se, že se to odrazí na porodnosti hlodavců, ale opak je pravdou. Následné teplé počasí jim umožnilo se vesele množit. Což doložilo značné množství výkalů na vyvýšených místech po otevření poklopů kanalizačních šachet, ale i záznamy z kamer používaných při kontrolách stavu kanalizačního potrubí,“ shrnul letošní situaci Dragoun a poznamenal, že právě z tohoto důvodu se použilo stejné množství nástrah jako v loňském roce.

V rámci celoplošné deratizace bylo využito skoro 20 tisíc kanalizačních vstupů s téměř 4 tisíci kilogramy návnad. „Podzemní deratizace ukázala, že jarní část deratizace byla poměrně úspěšná a redukce potkanů se podařila,“ sdělila mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.