Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradna pro lidi s vadou sluchu funguje i v Kladně

Kladno – Bezplatné poradenství i technická podpora. Neslyšícím i nedoslýchavým v kladenské poradně poskytují služby, které jim umožní znovu se zapojit do života.

31.1.2012
SDÍLEJ:

Dagmar Radilová s jednou ze signalizačních pomůcekFoto: Foto: Deník/Sandra Bejšáková

Každé pondělí a středu od půl desáté do půl jedné je pobočka v Hřebečské ulici otevřena pro všechny, kdo chtějí zlepšit kvalitu svého života a znovu začít vnímat zvuky, i když třeba prostřednictvím jiných smyslů.

„Sluchová vada odděluje lidi od lidí, ne od věcí,“ říká pracovnice poradny Dagmar Radilová. Klienti mají problémy s komunikací i s překonáním izolace, do níž je špatný sluch vrhá.

Kromě sociálně-právního servisu je velmi důležitá technická pomoc. Nejen informace o druzích pomůcek pro sluchově postižené, ale i jejich servis a výměnu baterií dokáží v poradně zajistit. Dagmar Radilová sama zvládá základní údržbu naslouchadel 
a při složitějších opravách klientům zajišťuje odvoz pomůcky do servisu a zpět.

Dagmar Radilová dojíždí z Berouna, kde podobné centrum sídlí přímo u domu seniorů, což se odráží i v počtu denních návštěv. V Kladně je registrovaných jen šedesát klientů, ale Dagmar Radilová se to chystá změnit: „Snažím se letos zorganizovat výstavu kompenzačních pomůcek pro sluchově postižené. S Berounskými pojedeme na rekondiční pobyt a byla bych ráda, kdyby se připojil i někdo odtud. Součástí takových pobytů je například i výuka základů znakové řeči.“

Za jeden den kladenské centrum navštíví zatím jen dva až čtyři klienti. Hlavním středem zájmu jsou technická zařízení, jež umožňují snadnější komunikaci.
Sluch pomáhá zastoupit vibrační nebo světelná signalizace. Existují například budíky, které mají zvukový, světelný i vibrační způsob buzení. Velmi užitečné je také zařízení napojitelné k domovnímu zvonku, převádějící zvuk na světlo. A oblíbené jsou také pomůcky umožňující poslech televize.

Komunikace s nedoslýchavými je občas plná předsudků a přitom stačí jen málo snahy, aby byla překonána komunikační bariéra. „Je potřeba si pomáhat,“ uzavřela Dagmar Radilová.

Autor: Sandra Bejšáková

31.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení