Sdružení vlastníků bytového domu se pro trvalý hluk rozhodlo sepsat stížnost a jeho členové ji rozeslali příslušným úřadům .

„Už nám došla trpělivost. Domovní důvěrník sepsal stížnost a tu jsme poslali na hygienu do Kladna. Odtud nám bylo odpovězeno, že je všechno v pořádku. Nikdo si ale neumí představit, že když řidiči začnou kolem třetí a čtvrté hodiny ranní startovat a mlátit plechovými a plastovými nádobami a házet je do aut, jsem okamžitě vzhůru a už nemohu usnout,“ uvedl invalidní důchodce Jiří Chadraba. Stejně jako on jsou situací znepokojeni také další obyvatelé domu č. p. 536, kteří se už měsíce pořádně nevyspali.

V tomto domě sice žijí lidé, kterým údajně hluk nevadí. Většina je pro to, aby rámus hlavně nad ránem ustal. „Bydlím vedle v domě teprve půl roku. V létě, když jsme otevírali okna, tak mě randál vzbudil i ve tři hodiny. Navíc ve dvoře výrobny bylo cítit zkažené maso a létalo tam hodně much. Teď už je to lepší, protože máme zavřená okna,“ Martin Jakl ze sousedního domu č. p. 404.

Kvůli tomu, že stížnost zaslaná vlastníky bytového domu nejen na hygienickou stanici, ale i kladenský odbor životního prostředí, obsahovala také nařčení z toho, že provozovna není údajně správně odvětrána, vytápěna a následkem toho mívají nájemníci domu ve svých bytech i saze, se kladenští úředníci záležitostí zabývali a došli k závěru, že v provozovně je umístěn spalovací střední zdroj znečišťování ovzduší. Tensplňuje dle protokolu o měření emisní limity znečisťujících látek.

„Při pravidelném čištění komínů však bude zvýšena pozornost na maximální eliminaci možného výskytu sazí,“ uvedl ve své zprávě vedoucí kladenského odboru životního prostředí Radovan Víta. Dle jeho vyjádření nebyl ve stochovské provozovně zjištěn ani obtěžující zápach z udíren, ani nadměrná tmavost kouře ze spalovacích nebo technologických zdrojů znečišťování ovzduší.

Kvůli tomu, že lidé i tak trvají na tom, že stěží prokazatelné bouchání hliníkovými lornami a plastovými bednami se rozléhá nočním městem, situaci se na místo vydal zjistit také Kladenský deník.

„To, co nájemníci tvrdí, není pravda. Nakládací rampu máme z druhé strany než stojí zmíněný dům, takže je hluk rušit nemůže. Naši zaměstnanci zepředu uzeniny nenakládají. Připadají v úvahu pouze mladí řidiči, kteří z druhé strany párkrát v týdnu přijedou a chtějí mít zboží rychle naložené. Ti ale používají plastové přepravky, jež nedělají hluk jako kovové,“ uvedl na svoji obhajobu majitel výrobny Stochovské uzeniny Michal Šmejkal. Jeho slova potvrdil i vedoucí výroby David Tahy, jenž doplnil, že po poslední návštěvě pracovníků hygienické stanice z Kladna eliminovali veškeré rušivé elementy na minimum.

„Velice mě zlobí to, že jsme někomu stále na obtíž. Jsem rakouský státní občan, a když to bude záležet na mně, zavřu to tady a vydělávat dále nepotřebuji. Vždycky jsem chtěl zajistit hlavně lidem práci a veřejnosti dopřát kvalitní české výrobky, které si chválí i osobnosti jako Karel Gott nebo Petr Novotný,“ řekl majitel společnosti.

Podle něj jeho tvrzení navíc nahrává skutečnost, že když se dům s číslem popisným 536 před pár lety stavěl, byli lidé stavebním úřadem upozorněni, že v sousedství je výrobna a občas se může stát, že se nějaký hluk vyskytne.

„Mohu potvrdit, že výrobna už tam stála dávno před tím, ještě než se začalo s výstavbou zmíněného bytového domu. Takže s tím lidé skutečně museli trochu počítat. Nic to ale nemění na tom, že si nemohou vzájemně znepříjemňovat život. Na náš odbor ale zatím žádná stížnost nikdy nedošla,“ uvedl vedoucí Stavebního úřadu ve Stochově Zdeněk Šmíd.

Rušení nočního klidu ve zmíněných místech ale údajně nezaznamenávají ani stochovští strážníci, kteří slouží v ulicích pouze do druhé hodiny ranní, stejně jako jejich republikoví kolegové.

„Při hlídkové činnosti jsme si ničeho nevšimli. Na druhé straně vím, že když mi před domem skládají pečivo, je to také slyšet. Jsou lidé, které to zkrátka vzbudí. Vždy je to ale na zodpovědnosti vedení města, když povolí jakoukoli provozovnu v centru obce,“ vyjádřil se velitel obvodního vedení Policie České republiky Stochov Zdeněk Ludický.