Co to znamená? Lidé ve stavu hmotné nouze mohou být zaměstnáni například při zlepšování stavu životního prostředí, čistoty ulic a veřejných prostranství, ale i v oboru kultury nebo sociální péče.

Veřejnou službu provádějí ti, kteří čerpají hmotnou nouzi od státu prostřednictvím městských úřadů. ,,Vykonává se na základě smlouvy mezi občanem v nouzi a obcí. Za výkon služby nenáleží odměna. Když obyvatel pracuje více než třicet hodin měsíčně, zvýší se mu částka na živobytí,“ vysvětlil slánský starosta Ivo Rubík.

V případě, že je člověk způsobilý vykonávat určitou činnost ve veřejném zájmu a odmítne pracovat, může o příspěvky hmotné nouze přijít.
Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne městu dotace na pokrytí pojistného pracovníků. Úřad práce zase financuje plnou výši platu osoby, která bude na zaměstnance dohlížet.

V současné době využívá dávek hmotné nouze 110 lidí ze Slánska. O pracovní výpomoc je zatím zájem v technických službách města, slánské nemocnici, pečovatelské službě a výpomoc by potřebovali i ve zdejších sportovních areálech.

Celkem se jedná zatím o šestnáct pracovních míst. Kdo ze sto deseti lidí bude pracovat a kdo nikoliv? Záleží samozřejmě na zdravotním stavu těchto obyvatel a jejich pracovní způsobilosti. Zaměstnanci městského úřadu s nimi teprve budou komunikovat. Zavedení veřejné služby by ve Slaném mělo začít zhruba za měsíc. ,,Pokud se tento systém osvědčí, budeme ho rozvíjet,“ dodal slánský starosta.