„Viděla jsem už nejméně tři mrtvé a dva zraněné,“ uvedla obchodnice pracující na hlavní třídě v Kladně. „Určitě je tady někdo střílí,“ dodala.
Tiskový mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík potvrdil, že nájemcem střelců je samo město. „Každý vlastník nemovitosti by měl dle zákona zajistit vlastní opatření proti jejich přemnožení. Město, ačkoliv to není jeho povinností, obstarává v nejkrizovějších oblastech odchyt a likvidaci holubů,“ uvedl tiskový mluvčí.

Město uplatňuje tři způsoby zabraňující přemnožení nechtěného ptactva. Prvním jsou odchytové klece. Tato varianta je zavedena od počátku letošního roku. Druhým způsobem je střelba holubů. V současnosti má kladenský magistrát najatého jednoho střelce, který je likviduje. V srpnu by měl přibýt druhý. Třetí variantou je noční odchyt na půdách.

Odchytávání zajišťuje jak kladenský magistrát, tak společnost Správa bytového fondu. Metodika odchytu je v rukou profesionálů a řídí se přesně dle dokumentace Státního zdravotního ústavu, který ji vymezuje.

„Nemůžeme vyloučit, že není možné nalézt mrtvoly holubů v prostorách města,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Libor Kasík. „Jedná se však pouze o výjimky,“ potvrdil.

Usmrcené či odchycené ptactvo je sbíráno samotnými střelci i příslušníky městské policie. S pomocí pověřeného člověka je ihned převáženo na pražské Letiště Ruzyně, kde slouží jako potrava dravcům.

Mluvčí popřel tvrzení, že by se holubi po odchytu hromadně usmrcovali plynem. „Tento způsob zabránění přemnožení ptactva je sice upraven ve vyhlášce Státního zdravotního ústavu, ale my jsme ho nikdy předním ani doposud neužili,“ uvedl Kasík.

„Likvidaci holubů může provádět pouze speciální pověřená firma, která by měla mít smlouvu s městem,“ uvedla inspektorka Ligy na ochranu zvířat České republiky Zuzana Semelová. „Střílet se nesmí vůbec. Bezdůvodné zabíjení zvířat je upraveno v paragrafu 4 zákona Na ochranu zvířat číslo 246/1992 Sbírky,“ upozornila. „Nikdo si to nesmí dovolit. A město už vůbec ne,“ dodala Semelová.

Dle mluvčího je na Kladně mnoho lokalit, které podporují množení tohoto ptactva. Jedná se zejména o členité střešní či podkrovní výklenky nebo necelistvé střešní zakrytí. Mezi nekritičtější oblasti výskytu holubů, na něž se odchyt soustředí, patří věžové domy v Rozdělově, kaskádové domy u Kauflandu, Meta Kladno a Římská ulice. V ulici Havířské je povolena střelba ptactva i jednomu strážníkovi městské policie.

V lokalitách Rozdělov, Meta a Kaufland bylo na přelomu roku společností Správa bytového fondu odchytáno celkem šest set holubů. „Za dobu odchytávání městem se jejich výskyt snížil o více než padesát procent,“ potvrdil Kasík.