Jak poznamenal Ivan Lengyel, správce Lesní správy Nižbor, která hospodaří i v lesích na Kladensku, je v tomto počasí čerstvá voda pro zvěř prioritou. „Na některých místech máme napajedla, jinak si ale zvěř musí poradit sama. Nejdůležitějším, co jí v těchto dnech pomáhá, je být v klidu, tedy ohleduplnost lidí v lese," uvedl.

„Příroda tu byla před námi, a bude dlouho po nás. Když budou lidé po lese chodit s patřičným respektem a hlavně nebudou zvěř stresovat křikem, bude to to nejlepší, co pro les jako společnost uděláme," dodal.

Myslivec Jaroslav Peroutka z Vraného zase uvedl: „Snažíme se samozřejmě zvěři pomáhat tím, že vytváříme umělé zdroje. Používáme například seříznuté barely, které jsou naplněné vodou a kameny. Ty umožňují drobným hlodavcům, kteří se v těchto letních dnech také přichází napít, aby vylezli ven, pokud do barelu spadnou. Jinak by jejich uhynulá těla vodu zkazila. Na jednom místě je také zakopaná naplněná kovová vana. Vodu v ní měníme tak, že k ní zajíždíme autem s barelem a vodu do ní přečerpáme," vysvětlil Peroutka.

Nejen zvěř, ale i samotní myslivci už mají horka dost. „Honitby jsou chudší, zvěř je schovaná pod keři a vychází až po třiadvacáté hodině nebo brzy ráno," dodal Peroutka.

Názory myslivců se však rozcházejí. Například člen Mysliveckého sdružení Libovice Jan Husák soudí něco jiného. „Zvířata si musí s vodou poradit sama, roznášet jim ji je zakázané, mohla by se zkazit. Příroda s takovými věcmi počítá, zvěř je schopná sama přežít díky pití tekoucí vody nebo ranní rosy," sdělil Kladenskému deníku .

„Je také jasné, že v těchto vedrech lidé nesmí rozdělávat oheň v lesích. Napomínáme je i za kouření cigaret v porostech," varuje Husák.
Houby nyní moc nerostou, takže sběratelé plodnic zatím myslivcům starosti nedělají. Zato je zde ale mnoho turistů, cyklistů a v lesích se prohánějí řidiči čtyřkolek.

„Na zvěř to má samozřejmě negativní vliv, nemá klid a má strach z okolí. Dalším problémem je pak sklízení plodin. Za tři neděle se vše poseká a bude takzvaná sahara, zvířata budou bez potravy," dodal Jan Husák. Autoři: Monika Macháčková a Pavlína Pokorná