Bohulibá myšlenka a nadšení pro společnou věc se v Hostouni dědí dlouhá desetiletí z otce na syna. Na to, co pro druhé dodnes vykonali, mohou být proto hostounští hasiči (SDH) právem hrdí a tím větší mají důvod k oslavám.

O tom, že se slavnost povedla, se přesvědčil také Kladenský deník. A oslava to nebyla ledajaká, spíše mimořádná i tím, že místní fotbalisté postoupili do divize, takže se hodně slavilo.

„Oslavy u nás v obci byly směrovány zejména na prezentaci práce našich hasičů. Víkend, který jsme věnovali slavnosti, začal už v 9 hodin položením věnců k hrobům bývalých hasičů a funkcionářů.

V místní hasičárně byla dále lidem představena zdařilá výstava fotodokumentace, k vidění byla i hasičská technika a staré náčiní.

Posléze jsme se přesunuli do sokolovny, kde byl předveden zásah hasičů a diváci měli možnost přihlížet například požárnímu poplachu," vylíčil průběh oslav starosta Hostouně Jiří Vilda.

Kromě dalších ukázek toho jak se má, či naopak nesmí postupovat při likvidaci různých druhů ohně, se návštěvníci malí i dříve narození přesunuli odpoledne na prostranství před základní školou. Tam čekala na všechny parádní podívaná v podobě záchrany dětí z hořící školy.

Hasiči za pomoci hasičského žebříku zapůjčeného z nedalekého Letiště Václava Havla předvedli divákům, jak rychle a profesionálně dokáží dostat z hořící budovy uvězněné školáky do bezpečí.

Napjatí diváci chvílemi ani nedutali, jelikož valící se dým z oken působil velmi autenticky. Skvěle provedenou záchranu odměnili následně diváci potleskem.

„Byla to moc pěkná podívaná a jsem rád, že naši obyvatelé dokáží práci hasičů ocenit. Mnoha z nich se tato činnost bezprostředně týká. Pokud je u dobrovolníků hasičů muž, obyčejně se to dotýká celé rodiny. Je to taková naše hostouňská tradice," říká starosta Vilda.

Jeho slova potvrdil i starosta SDH Hostouň, Michal Svrčina: „Celkově máme v Hostouni 55 členů SDH. Z toho je 25 členů aktivních, 17 lidí je přímo ve výjezdové jednotce a pomáhají u zásahů.

V hostouňské jednotce přitom nechybí ani deset žen. Dlouhé roky měli mezi sebou Hřebečtí i profesionální hasiče, kteří sloužili v jednotce na Letišti Václava Havla.

Nyní je profík v jejich řadách pouze jeden. Co se týká mládeže, nejsme na tom tak dobře jako například v sousední Hřebči, kde se dětem hodně věnují. Spousta z nás pracuje do večera, takže na to není čas, nicméně, pokračovatele si vychováváme také, když k nám přicházejí kluci zhruba od patnácti let, kteří by se hasičům chtěli věnovat.

V současné době máme mladého hasiče pouze jednoho." Díky tomu, že mají Hostouňští ve svých řadách nezřídka i hasiče profíky a sídlí v sousedství dopravního letiště, je jejich jednotka zařazena mezi výjezdové s označením JPO5, kdy musejí zasahovat během roku i u závažných případů.

Stejně jako kolegové, má i velitel hasičů Jiří Fanta ještě dnes živé paměti náročný zásah vloni v Chrášťaněch, kde pomáhali likvidovat požár lesa. Práce se protáhly tehdy na celý týden.

„Dostali jsme za to poděkování od Chrášťanských. Letos v březnu jsme pro změnu zasahovali při likvidaci požáru rodinného domu v Bělokách," uzavírá Fanta.