Podle informací ČHMÚ na sociální síti X spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub (optimální teploty, srážky a půdní vlhkost), ale také na reálném výskytu hub v lesích - ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna.

"Faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných," informuje Český hydrometeorologický ústav.

Další z houbaři velmi oblíbených webů je Natur atas. Zde sběrači hub mimo jiné mohou nahlásit, kde a kolik hub sesbírali. Mapa je rozdělená podle krajů. Například Honza v pátek 24. května napsal, že byl včera na sbírat na Kladensku.  „Včera dost malých lišek, poměrně dost kovářů. Stále jsou májovky, našel jsem i babky,” uvedl a přiložil fotografii košíku s houbami.  Mezi houbaři oblíbený je také web nahouby.cz.  Také zde vyhledávání rozděleno podle krajů. Za poslední dny je zde zmiňováno mezi Kladeňáky velmi oblíbené Rakovnicko.

„Nebyl někdo v Rudě a okolí Řevničova ? Já se chystám příští týden, ale nevím jestli to není moc brzy po těchto deštích. Říká se tak 10 dní po dešti,“ ptala se v neděli 26. května Marie.

„V Řevničově je hezky napršeno, ale zatím víceméně jen prašivky podél cest. Trochu začínají klouzci a masáci. V některých částech lesa je skutečně extrémní množství klíšťat. Těm se daří vždy,“ odpovídá jí Martin. Diskuzi ještě doplňuje Hroch s tím, že byl v sobotu u Tří stolů a našel jen pár klouzků, které jsem tam nechal, ale mokro bylo dost.