Houbaři tak netrpělivě očekávají až to opět vypukne. Houby mohou podle nic opět začít růst ze dne na den.

„Naposledy loni byla relativně dobrá úroda, ale celkově pár let zpátky to stojí za houby,“ říká vášnivý houbař Lukáš Chovanec z Kladna. „Je moc sucho, proto houby nerostou. Naposledy jsem na nich byl asi před týdnem poblíž Kladna-Rozdělova a velký úspěch jsem neslavil. Našel jsem jednu babku, pár klouzků a jednoho miniaturního hříbka,“ dodává.

Houbař Petr Knápek se z lesa s prázdnou nikdy nevrací.
Houbař Petr Knápek: Nejlepší konzervace hub je jejich sušení

Houbaři se shodují na tom, že podmínky pro růst nejsou teď zrovna ideální. „Byl jsem na houbách v Libovici a Jedomělicích a našel jen tři prašivky. V lese to pod nohama jen křupe, jak je všechno suché. Kamarád Michal z Bílichova mi řekl, že ani tam nerostou houby. Prostě nikde nic,“ potvrzuje Aleš Maxima ze Slaného.

Na svou houbařskou kuriozitu jsou patřičně pyšní občané Nové Studnice. Téměř každým rokem jim přímo na návsi vyroste několik hřibů kovářů. Přestože nikdo z místních by si nedovolil tyto houby utrhnout, téměř nikdy dlouho nezůstanou na svém místě. Většinou se najde někdo, kdo nepsané pravidlo o tom, že tyhle houby se nesbírají, nezná, a poklad této malé vesnice si odnese ve svém košíku. Tak tomu bylo také letos.

Automatický parkovací dům ve Slaném
Kauza parkovacího domu stále není u konce