Po etapách, jež letošní akci předcházely v minulých letech, přichází na řadu i místo, kde leží ostatky nejen českých a dalších účastníků II. světové války ale také příslušníků Rudé armády, kteří zahynuli na území města.

Na obnovu pohřebiště, včetně centrálního pomníku, věnují letos Slaňáci ze svého rozpočtu 117 tisíc korun, přičemž dotace čítá 468 tisíc korun.
„Až nám přijde takzvaná limitka, budeme se moci hned pustit do práce.

Podle mého názoru si rekonstrukce na hřbitově vyžádá zhruba jeden měsíc práce. Kvůli tomu, že se jedná o dotaci, musíme vše dokončit na podzim letošního roku,“ uvedl k chystané akci slánský preventista Ĺudovít Šikorský. Za zmínku stojí i rekapituce předchozích etap oprav hrobů.

První se konala v roce 2006 na III. slánském hřbitově. Při této akci byly opraveny hroby z I. světové války. Rekonstrukce si vyžádala celkem 130 tisíc korun, přičemž Slaňáci využili tehdy podpory ministerstva ve výši 85 tisíc korun.

Za tři roky nato byla provedena na hřbitovech další etapa rekonstrukce hrobů. Ta byla tehdy o něco nákladnější a město s podporou ministerstva investovalo do záchrany hrobů legionářů 518 tisíc korun.

„Hřbitov legionářů byl tehdy v zoufalém stavu, takže jsme rádi, že po úpravách hrobů obětí I. světové války můžeme pokračovat a postarat se i o další pietní místa,“ řekl slánský starosta Ivo Rubík.

Ve Slaném nejsou ale lhostejní ani k obětem okupantů. „Před časem nás kontaktoval spolek, jenž se zabývá vyzvedáním ostatků německých vojáků z II. světové války. Část z nich, které ležely bez ladu a skladu v místech IV. hřbitova, byla již vyzvednuta a identifikována,“ dodal Rubík.

Některé ostatky jsou podle něj stále ještě pod zemí. Přičemž předpoklad je takový, že v místě bylo více než 200 vojáků a důstojníků okupační armády. Dodnes bylo vyzvednuto kolem 80 ostatků, jež byly pomocí DNA analýzy identifikovány a o nálezu umědoměni pozůstalí v Německu, kteří je pietně uložili na domácí půdě.

Zbytek neidentifikovaných obětí stále zůstává na slánských hřbitovech, protože se nacházejí buď pod vzrostlými stromy, a nebo dokonce pod hřbitovní zdí.