,,Neočekávaně zde spadl náhrobek, a to i přesto, že všechno bylo zabezpečené, jak to má být. Nakonec se ukázalo, že v kamení, které drželo celý pomník, nebyly dráty. Opravdu nechybělo mnoho a mohlo to zavalit jednoho z pracovníků,“ popsal situaci správce kladenských hřbitovů Petr Pokorný.

Pomníky jsou staré padesát let, mnohdy i více a občas se stane, že je vítr povalí. Místní správci neradi vzpomínají například na řádění vichřice Kyril před dvěma lety. Tehdy zde popadalo několik pomníků, které se následně propadly přímo do jednoho z hrobů. ,,Údržba hřbitova je v rukou správy. Pomníky jako takové jsou majetkem lidí a ti jsou zodpovědní za jejich péči a údržbu. Když vidíme nějaké nebezpečí, snažíme se majitele zkontaktovat. Občas se to ale nepovede, protože k některým pomníkům nemáme aktuální adresy,“ upozornil Petr Pokorný.

Prohlídky od hrobu k hrobu dělat správci kladenských hřbitovů opravdu nemohou. V Kladně jich je více než patnáct tisíc a v podstatě by nedělali nic jiného než kontroly. ,,Nechceme lidi nějak děsit nebo znepokojovat, ale když na hřbitov jdou, bylo by dobré, aby si možné nebezpečí uvědomili a nic nepodceňovali. Naší starostí je to opravdu jen do té míry, že se můžeme pokusit kontaktovat zodpovědného vlastníka,“ dodal na závěr správce kladenských hřbitovů