Obyvatelé Hřebče se dlouhodobě potýkají s nízkou frekvencí autobusových spojů do Kladna. Problém nastává obzvláště ráno, kdy se mnoho místních dětí potřebuje dostat do škol a dospělí do práce nebo k lékaři. Před osmou hodinou tu do Kladna totiž jezdí pouze dva autobusy a ty jsou podle místních nabité k prasknutí a někdy se dokonce stane, že se do autobusu všichni nevejdou.

Děti chodí dřív, jen aby se do vozu vešly
“Se spoji je to tu opravdu špatné. Dětem do školy jezdí po ránu jen dva a oba jsou plně vytíženy. Potom přes dopoledne nejede snad nic. Mám syna, který do Kladna dojíždí do školy a ten na zastávku chodí ještě dřív než by musel, a to jen proto, aby se do autobusu vůbec vešel,“ uvedla maminka místního školáka Ilona Hofmannová.

Někteří se do Kladna včas nedostanou
„Bydlím v Hostouni, ale přes Hřebeč jezdím každý den do školy. Už několikrát se stalo, že tu řidič musel nějaké lidi nechat, protože se do autobusu prostě nevešli,“ řekla školačka Kateřina Budíková.

Hřebečské však netrápí jen ranní spoje, problémy jsou tu i přes den. „Teď mám namířeno do Prahy na přednášku, kterou mám od tří hodin. Abych se tam ale dostala včas, musím jet autobusem už v jednu hodinu. Pozdější totiž jede jen na letiště a z toho se do centra dostáváme jen špatně. Nejhorší situace je po ránu, když potřebujeme do Kladna. Někdy se autobusem vůbec nedostaneme, protože je přecpaný školáky a důchodci, kteří jedou k lékaři,“ sdělila vysokoškolačka Andrea Stujová a dodala, že vzhledem k této situaci musí mnoho rodičů své dětí do školy vozit auty.

Doprava je ve Hřebči problém č. 1
Této situace si je velmi dobře vědomo i vedení obce, a proto se již snažilo podniknout kroky k její nápravě. Zatím však bezvýsledně. Podle vyjádření Středočeského kraje a ČSAD Kladno je nabídka veřejné dopravy ve Hřebči nadstandardní.

„Na začátku roku jsme udělali anketu, ze které vyplynulo, že občany trápí hlavně situace kolem ranních autobusů do Kladna. Také by uvítali, kdyby autobus jedoucí na Zličín mohl jet i přes naši obec. Tam jsme bohužel neuspěli ani za podmínky nějaké finanční kompenzace. Co se školních spojů týče, od té doby tedy s ČSAD tak nějak válčíme a snažíme se, aby naše děti mohly do školy jezdit slušným způsobem a především včas,“ uvedla starostka Hřebče Milena Hájková.

Vedení obce situaci samo otestovalo
Problém se znovu naplno ukázal začátkem letošního školního roku a rodiče opět apelovali na vedení obce o nápravu. „S kolegou jsme se domluvili, že situaci osobně prověříme a učinili jsme tak hned druhý školní týden. Zjistili jsme, že oba autobusy jsou skutečně zcela zaplněny. Rozhodně by tedy bylo potřeba na linku nasadit větší autobus nebo v tomto čase přidat ještě jeden spoj,“ dodala Hájková.

ČSAD uznává, že musí dojít ke změně
„Dopravní situaci ve Hřebči jsme si sami ověřili a naším průzkumem se ukázalo, že teď od září nastala vhodná doba, abychom tu změnili jízdní řády. Sháníme tedy informace, zjišťujeme jak v obci narostla výstavba nových obytných domů, kam se orientují dětí do školy a podle toho připravujeme řešení, které by mělo být funkční alespoň několik dalších let,“ sdělil ředitel ČSAD Kladno Ludomír Landa.

Nové spoje přibudou v prosinci
„Situace se ale bohužel každoročně ukáže právě až v září, a tak ji musíme řešit následně. Vzhledem k tomu, že ve Hřebči se bude jednat o radikální zásahy do jízdního řádu, chtěli bychom je uskutečnit druhý víkend v prosinci, kdy jsou vypsány termíny celostátních změn. V každém případě se bude jednat o přidání ranního spoje,“ řekl ředitel Landa.