„V katastru obce jsme měli pouze dvě dětská hřiště a obě v havarijním stavu. Podle posudku odborníka je už nebylo možné z bezpečnostních důvodů využívat. Tím jsme se dostali do velmi tíživé situace, neboť děti potřebují hřiště s herními prvky odpovídajícími jejich věku pro vyplnění volného času a hlavně pro svůj motorický vývoj. Proto jsme se rozhodli zažádat o grant a podařilo se,“ sdělil místostarosta Pcher Marek Beznoska.

Podle starostky Kateřiny Mahovské tvoří hřiště vlastně dva samostatné oplocené celky a odděluje je od sebe jen úzká komunikace. „Snažili jsme se o to, aby si na své přišli ti nejmenší, předškolní i starší děti. Pro ty je hlavně určeno lanové hřiště. Za asistence rodičů jej pochopitelně mohou využívat i menší děti. Jejich hlavním zázemím je ovšem sousední plocha, rovněž s novými bezpečnými herními prvky, jako jsou například malý kolotoč či pružinová houpačka s psí hlavou a také tačítadlo, což je oboustranná kreslící tabule s počítadlem,“ řekla starostka.

Prostřednictvím grantového programu pomáhá Nadace obcím a městským částem financovat výstavbu a rekonstrukce venkovních hřišť již od roku 2003. Mají přitom mnoho podob. Nejčastěji vznikají dětská, sportovní a multifukční hřiště v blízkosti mateřských a základních škol, případně na veřejných prostranstvích mezi panelovou či rodinnou zástavbou. Každé je trochu jiné, šité na míru pro ty, kdo na nich aktivně tráví čas. Výjimkou proto nejsou ani hřiště dopravní a čím dál častěji vznikají také plochy s posilovacími prvky pro mládež, dospělé a seniory a mezi mladými oblíbená workoutová hřiště.