Vybudování všech sedmi hřišť je z pětaosmdesáti procent financováno z evropských fondů, konkrétně z Regionálního operačního programu NUTS II Střední Čechy. Kladno se na této částce podílí sedmi a půl procenty, stejná suma byla poskytnuta ze státního rozpočtu. Celková hodnota hřišť je zhruba šest milionů korun.
„Hřiště v Rabasově ulici se rozkládá na více než šesti stech metrech čtverečních. Kromě pískoviště, houpaček a dvou kolotočů se zde mohou děti těšit i na zajímavou herní sestavu a šestihran,“ sdělil kladenský primátor Dan Jiránek. Celková cena hřiště je bez daně vyšší než jeden milion korun.
Další dětský areál ve Štechově ulici, je o něco menší. Rozkládá se na 570 metrech čtverečních a jeho specialitou je rozhledna. Náklady na jeho zřízení bez daně přesáhly částku 600 tisíc korun.
Jak primátor konstatoval, město chce dětem umožnit co nejširší možnost moderního a bezpečného herního vyžití. „Stavba měla začít již v březnu letošního roku, ale termín se musel posunout až na začátek července, vzhledem k delší době schvalování žádosti na Úřadu regionální rady regionu Střední Čechy,“ poznamenal Jiránek.
„Jsme nadšené, že tady takové hřiště máme a můžeme sem s dětmi jít. Čekali jsme na něj od Velikonoc, kdy bylo zrušeno to původní,“ řekla na hřišti v ulici V. Rabase jedna z maminek, Marcela Šmejkalová.
Právě zmíněné hřiště ale má i své kritiky. Ti si stěžují, že děti mají plné boty kamínků, které tvoří povrch pod atrakcemi, navíc ty menší je mohou o spolknout.
„Při volbě povrchu musíme brát v úvahu jeho měkkost a hloubku. V úvahu přicházely také varianty jako písek a kůra, ale pak jsou zase problémy s hygienou. Na písek chodí často močit kočky. To byl také jeden z důvodů, proč jsme upřednostnili kačírek. Abychom mohli hřiště postavit z dotací, musíme se řídit cenovou hladinou. Kdybychom ji přesáhli, už nemáme na dotaci nárok,“ vysvětlil mluvčí radnice Libor Kasík.