Malá vesnička podél Bakovského potoka s pouhými třiceti obyvateli v sobotu ožila. Statek byl v obležení koňských přívěsů, samozřejmě koní a milovníků těchto krásných zvířat. Hubertova jízda, to je tradice trvající v Drchkově sedmnáct let. Na tuto roční dobu neobvykle sychravé počasí a zima spoustu jezdců odradily, i přesto pole zúčastněných čítalo padesátku koní a jezdců.

„Loni bylo nádherně, tentokrát nám počasí nepřeje. Letos nepojedu v poli jezdců. Jsem zabezpečovací vedoucí, a tak jako liška pojede Helena Novotná na mém Magnusovi. Trasa měří patnáct kilometrů s šestadvaceti skoky různě vysokými, a to všechno pod dohledem vrchní master Moniky Jelínkové, která hlídá pořádek v celém poli,“ řekla organizátorka, velká milovnice koní Markéta Beránková.

Hubertovy jízdy se poprvé zúčastnil bývalý hejtman, dnes radní Petr Bendl z Nezabudic. „Je to tři roky zpět, kdy jsme se my nadšenci domluvili na budování koňských stezek. Oni měli nadšení a chuť pracovat, ale neměli peníze. Tehdy jsme si jako kraj řekli, že je třeba tomu pomoci. V této době měří koňské stezky sedm set kilometrů. Některé trasy jsem samozřejmě projel. Intenzivně jezdím na koni rok a strašně mě to baví. Počasí nás neodradilo. Koně jsou natěšeni a my jezdci taky,“ svěřil se před jízdou Petr Bendl s koněm Hektorem

Na louce se koně seřadili, jezdci vypili něco na zahřátí, jen jedenáctiletý plnokrevný hřebec Magnus, domácky Matýsek, se držel v uctivé vzdálenosti od ostatních a nervózně podupával. Lišku na něm představovala sedmnáctiletá Helena Novotná. Pochází z Drchkova a do stájí dochází každý den již dvanáct let. Jak přiznala, už se nemůže dočkat, až bude mít vlastního koně. Vybráného už má. Je to hříbě polokrevníka Sebastian z domácí stáje.

Na louce následovalo nezbytné poučení a přečtení listiny v podání Luďka Šofra. Patron lovců a jezdců svatý Hubert za povinnost mimo jiné ukládá: mastra nepředjížděti a lišku na vlastní pěst nenaháněti, dále přikazuje souboje za dobu jízdy jsou zakázány, napadání mastra je hříchem až smrtelným, požívání veškerých posilňujících nápojů se povoluje jen do takové míry, aby jezdec nepřestal rozeznávat, kde má kůň hlavu a kde chvost.

Autor: Břetislav Kostka