Po více než sto letech odešlo z Londy železářství U Kozmů (kovomat), po třech desítkách let ze Třebízského ulice zmizel bytový textil Ĺudovíta Matouška. Své služby už nenabídne ani Pizza- café naproti na rohu pod sokolovnou, ani sousední legendární restaurace Na Střelně, klub Šantán, stejně jako elektro ve jedné budově, které dvaatřicet let let provozoval Josef Jelínek.

Všechny výše zmíněné provozovny našly během poměrně krátké doby nové uplatnění. A hosty vítají také asijští provozovatelé restaurace V Hemerkově statku, která vloni v lokalitě U Brodu ukončila svoji činnost po 18 letech.

Střelna otevře zahrádku

Střelnu na sklonku loňského roku odkoupili od podnikatele Josefa Jelínka Asiaté. Tamní prodejna elektro se záhy proměnila v obchod s potravinami a dalším zbožím pod značkou Bala. Před krámem se na stojanech vyjímají sázené jarní květiny. To, že hned naproti přes silnici provozuje obchod se stejným sortimentem řadu let jiný Asiat, nehraje výraznou roli.

Do obou prodejen přichází zákazníků denně poměrně dost. Ještě více než nový krám na Střelně ale místní zajímá, jestli své brány otevře oblíbená letní hospoda pod lipami v zahradě budovy, kam chodili dlouhé roky zejména pivaři, kolaři, rodiče s malými dětmi na atrakce i řada seniorů ze sousedního penzionu.

Jak zjistil Kladenský deník, podnikatel Pavel Šteiner, který se svým týmem podnik při prodeji restaurace opustil a aktuálně provozuje mexickou restauraci v Lounech, se domluvil s vietnamským vlastníkem a letní zahrádku Na Střelně si vezme i letos na svá bedra.

"Reagovali jsme na četné dotazy Slaňáků a nechtěli je připravit o jedinečné posezení v přírodě. Vnitřek restaurace je v rekonstrukci, takže budeme používat jen venkovní prostory a toalety, které jsou v budově. Možnosti personálu jsou omezené. Pivo se bude točit a budou se grilovat klobásy i masa. Vše bude, jen bez obsluhy. Na návštěvníky už se moc těšíme. Rádi bychom otevřeli co nejdříve. Doufám, že to bude na přelomu dubna a května," potvrdil Pavel Šteiner.

Masna s bufetem

V sousedství Střelny ve Třebízského ulici skončil nedávno po několika letech na rohu podnik Pizza – café. Prostor také prázdný nezůstane. Dělníci zde aktuálně dokončují stavební úpravy a v hlavním prostoru jsou už chlaďáky na potraviny. „Druhého května ráno tu otevíráme naší masnu s českými produkty. Máme sedm let krámek v sousedství, a protože je o zboží zájem, rozhodli jsme se přestěhovat do většího,“ potvrzuje Ladislav Kuchařík st.

„Jsme z Panenského Týnce, kde máme Penzion Na Pile. Uzeniny si z velké části děláme sami, a další, včetně masa, nakupujeme od chovatelů z Lounska, Libochovic a dalších míst regionu. V prodejně bude i bufet se svačinovými polévkami, které mají lidé v oblibě, a stejně tak malý prostor k posezení,“ potvrzuje podnikatel. Opuštěná prý nezůstane ani dosavadní vedlejší prodejnička. „Syn si chce ponechat a podnikat tam v trochu v jiném gastro oboru. Zatím je vše ve fázi vývoje,“ dodal Kuchařík st.

Místo prodejny látek budou byty

A osiřelá nezůstala dlouho ani prodejna se zrušeným Podlahovým centrem a bytovým textilem hned naproti. Podnikatel Ľudovít Matoušek st. přesunul do uvolněného většího prostoru vyhledávanou prodejnu Stormfashion s obuví a módním zbožím a do menšího krámku vedle Podlahové centrum.

Jak potvrdil Matoušek ml., namísto bytového textilu v patře, budou byty. „Zbytky bytového textilu stále ještě doprodáváme v malé prodejně naproti, kde bývala sazka-sportka. Takže i tam jsou zákazníci vítání do vyprodání zásob. Potom prostor opustíme,“ uzavřel.

Kovomat nahradí drogerie

V neposlední řadě se koncem měsíce uprostřed Londy rozzáří výlohy nové drogerie. Vloni odtud odešlo  železářství s více než stoletou tradicí, kterému místní neřekli jinak než kovomat. Obchod se přestěhoval ke kruháku U Brodu. Jak potvrdil Kladenskému deníku spoluvlastník domu Jan Studený st., po dlouhých jednáních a hledání spolehlivého nájemce, se podařilo podepsat smlouvu s německým drogistickým řetězcem a už 29. dubna ráno pozve k nákupu první zákazníky drogerie DM.

Vítáte na Londě ve Slaném už čtvrtou drogérii:

Anketa:Vítáte ve Slaném na Londě už čtvrtou drogérii? | Video: Foto: Oto Pilz

„Oslovili jsme desítky firem, prostor byl pro ně ale buď příliš velký nebo naopak malý, měli také obavy z podnikání mimo Prahu. Jsme proto rádi, že se nám podařilo prodejnu nově obsadit,“ dodává.

Přestože někteří Slaňáci kroutí hlavami, že to bude už čtvrtá drogerie na Londě a celkem šestá ve městě, jiní tento sortiment naopak vítají s velkou radostí. „DM mám moc ráda a musela jsem kvůli tomu jezdit až do Kladna, takže za mě spokojenost,“ řekla jedna z žen oslovených v anketě.

Hemerkáč láká na Asii

A osiřelá dlouho nezůstala ani Pizzeria Ristorante U Brodu v Hemerkově statku. Slánský podnikatel Josef Hermann někdejší podnik, kde se ve dvoře konaly vyhledávané letní beach party a další akce, s těžkým srdcem po 18 letech vloni na podzim opouštěl, jelikož se restaurace nedokázala vrátit k návštěvnosti a tržbám před covidem. V tomto případě byla restaurace v příjemném prostředí obsazena za několik týdnů a dnes je tam opět plno.

Provozování podniku Kitakata se ujal mladý asijský manželský pár. "Ve Slaném jsme měli restauraci na náměstí už před lety a měli stálou klientelu. S tatínkem jsem odešel na několik let do Prahy, ale toužil se do Slaného vrátit. Mezi tím jsem se oženil, takže jsme zpátky dnes i se ženou a malou dcerkou. Jsem rád, že si k nám Slaňáci opět našli cestu," potvrzuje mladý podnikatel s přezdívkou Pingue.

Na nedostatek hostů si nestěžuje. Benefitem podniku jsou obědy formou bufetu, jenž poskytuje nabídku od polévek, pokrmů slaných, sladkých, masových, bezmasých, salátů nebo sushi.