Kvůli možné hrozbě výskytu melaminu v mléčných výrobcích z Asie a zejména Číny vydala již před časem Evropská unie zákaz k dovážení těchto produktů.

Ale vzhledem k tomu, že někteří asijští prodejci do Česka výrobky dovážejí i ne zcela legálními cestami, provedlo v uplynulém týdnu na základě nařízení ministerstva zdravotnictví kladenské Územní pracoviště krajské hygienické stanice Středočeského kraje kontroly ve vytipovaných restauracích, kde by se tyto výrobky mohly vyskytnout.

Informace na územní pracoviště dorazila systémem rychlého varování (RASFF) a kontrola se týkala všech mléčných výrobků.

„Na Kladensku jsme zkontrolovali celkem pět provozoven, kde by rizikové výrobky mohly být, a můžeme konstatovat, že v žádné jsme je neobjevili. Samozřejmě, že čínských a asijských restaurací je v regionu více, ale my jsme se zaměřili pouze na ty, které provozují cizinci,“ uvedla vedoucí oddělení hygieny výživy kladenského pracoviště hygieny Marie Krečměrová.

Výskyt nebezpečné toxické látky melaminu se tedy naštěstí nepotvrdil, ale je pravděpodobné, že důvodem je i také malé využívání mléčných výrobků v čínské kuchyni, která z těch asijských na našem trhu převládá.

Inkriminovaný melamin je přitom organická sloučenina, jež je používána například při výrobě umělých hmot a hnojiv. Kvůli jeho vlastnostem je někdy do potravin nezákonně přidáván, aby maskoval nedostatek bílkovin. I když se jedná o relativně málo toxickou látku, experimenty bylo dokázáno, že opakované vystavení melaminu vyvolává poškození močového ústrojí a vzniku ledvinových kamenů, které dlouhodobým drážděním mohou zapříčinit rakovinu močového ústrojí.

„V těchto restauracích většinou mléko a výrobky z něj ani nepoužívají, ale pokud už jsme nějaké našli, jednalo se o české výrobky. Třeba sýry na smažení zakoupené v některém z obchodních řetězců. Kontrolovali jsme ale samozřejmě vše, a to i smetanu do kávy,“ řekla vedoucí oddělení.
Podle jejích slov tedy lidé nemusí mít z konzumace jídel z asijských restaurací strach. „Většiny z těchto podniků jsou dlouhodobě bezproblémové. Při klasických kontrolách jsme nikdy problém nezaznamenali. Dokonce bych řekla, že někteří čeští provozovatelé by se o nich mohli učit,“ dodala Krečmerová.