Kutná Hora, Benešov, Příbram nebo Mladá Boleslav. To jsou středočeská města, kde se řidiči za volantem mohou cítit poměrně bezpečně. Naopak horší je to například v Nymburku nebo Kolíně. Informuje o tom žebříček České pojišťovny (ČP), který sleduje bezpečnost motoristů, chodců a cyklistů na silnicích v celé republice.

Kladno v něm obsadilo mezi okresními městy 48. místo a pohoršilo si oproti předchozímu roku o pět příček. ,,Česká pojišťovna index bezpečnosti sestavuje na základě statistik policie. Pro výpočet používáme dost složitý matematický vzorec, ve kterém zohledňujeme počty nehod, ale hlavně smrtelná zranění a rychlou jízdu,“ sdělila Dagmar Koutská z pojišťovny.

Na území Kladna se podle statistik z minulého týdne stalo letos zatím 174 dopravních nehod. Nejčastěji řidiči bourali v Americké ulici (dvanáctkrát) a ulici Milady Horákové (jedenáctkrát). Nátlak na řidiče, aby dodržovali předpisy a investice do infrastruktury by měly podle Adama Daňka z občanského sdružení Bezpečná cesta být hlavním cílem vedoucím k bezpečnějším silnicím.

V Americké ulici se v nedávné době opravoval povrch zastávky i jízdní pruhy. O prázdninách by v Kladně měla začít oprava vozovky v ulici Železničářů, do níž město investuje zhruba dvacet milionů korun. ,,O dalších investicích do opravy silnic se bude jednat až v srpnu,“ uvedl Tomáš Fujan, vedoucí odboru dopravy a služeb kladenského magistrátu

Podle policistů ale nejsou havárie způsobeny špatným stavem vozovek. ,,Dopravní nehody ve městě se stávají především tam, kde se potkají neukáznění řidiči,“ vysvětlila mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Index bezpečnosti:
7. Kutná Hora 1072,20
9. Benešov 818,75
29. Příbram 345,91
30. M. Boleslav 343,09
33. Beroun 305,87
35. Rakovník 271,08
48. Kladno 199,07
51. Mělník 190,12
53. Kolín 161,77
56. Nymburk 144,73
ČP Index bezpečnosti vyjadřuje úroveň nehodovosti, tedy počet usmrcených a těžce zraněných při nehodách v silničním provozu se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti měst a vzhledem k počtu obyvatel daných měst. Index je konstruován tak, že vyšší hodnota znamená vyšší bezpečnost, tedy nižší relativní počet usmrcených a těžce zraněných.