Iniciátorům proto došla trpělivost a obrátili se na soud, který rozhodl, že podklady jsou bez závad. Zároveň soud vyhlásil termín referenda o zrušení heren a kasin na lednové prezidentské volby.

To se ale nezamlouvá vedení kladenské radnice. Je pobouřena tím, že o věcech místní samosprávy rozhodl někdo jiný, a podává kasační stížnost.

„Krajský soud tímto rozhodnutím porušil nejen zákon o místním referendu, ale i ústavně zaručené právo Statutárního města Kladna na samosprávu, když upřel zastupitelstvu právo rozhodovat v samostatné působnosti o vyhlášení místního referenda,“ sdělil k rozhodnutí soudu mluví Kladna Vít Heral.

„Město Kladno s tímto rozhodnutím nesouhlasí a podá proti němu kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu, protože ho považuje za nezákonné,“ dodal Heral.

I s tím ale iniciativa a přípravný výbor pro podání referenda počítá. „Rozhodnutí soudu je pro nás důležitou zprávou. Očekávali jsme, že se město proti rozsudku odvolá. Věříme ale, že soud vše pečlivě zvážil a vyargumentoval a že se první kladenské referendum při lednových prezidentských volbách nakonec uskuteční," říká Anna Gamanová, členka iniciativy a zastupitelka Kladna (Opravíme Kladno za STAN).

Referendum v termínu prezidentských voleb

Návrh na referendum byl kladenské radnici poprvé předán v srpnu a po odstranění vad znovu na konci září. Město návrhu vytklo dvakrát identické chyby, přestože je členové iniciativy podle svých slov opravili, a opět vše předložili na listopadovém ustavujícím zasedání zastupitelstva.

Podle Gamanové a některých dalších členů opozice mělo vedení města opakované výhrady jen proto, aby referendum nebylo možné vyhlásit v termínu prezidentských voleb. Navíc další zasedání, které by vyhlášení referenda dalo průchod, se už letos v Kladně konat nebude. „Zastupitelstvo má ve věci referenda jen formální funkci, a pokud je návrh platný, vyhlásit ho musí,“ připomněla. Iniciativa shromáždila více než deset procent podpisů kladenských voličů potřebných pro vyhlášení referenda, což je okolo šesti tisíc.

Ať už se v Kladně referendum o hazardu uskuteční, nebo ne, vedení města dlouhodobě upozorňuje na to, že jakýkoli striktní zákaz heren a kasin pouze přesune problém do šedé zóny. „Na území Kladna je podle vyhlášky povoleno pouze 12 adres, na kterých lze hazardní hry provozovat. Dříve jich bylo okolo 130 a oproti minulosti musí nyní navíc kasina a herny splňovat mnohem přísnější zákonná opatření a nařízení. Vedení města nepovažuje plošný zákaz hazardu za přínosný a smysluplný, chce jít nadále cestou přísné adresné regulace,“ dodal Heral.

Roční příjem z hazardu znamená zhruba 100 milionů korun do rozpočtu města, podle loterijního zákona má město poměrný příjem i z on-line hraní.