„Montáž měděných trubek byla přitom velmi náročná disciplína. Z dosažených výsledků mám velkou radost. Sešlo se zde osmadvacet učňů ze čtrnácti krajů,“ sdělil bronzový soutěžící.
Pro školu je jeho úspěch velkou prestiží. Podobnou radost mělo zařízení před dvěma roky, když Michal Kameníček skončil pátý. Ze stupňů vítězů se ale škola radovala až nyní. O svou budoucnost nemusí mít učeň obavy. „V době, kdy jsem se v Brně zúčastnil finálového kola soutěže spolupořádané místní střední školou polytechnickou, zároveň se zde konal tradiční Mezinárodní stavební veletrh SHK. Jeho účastníci měli možnost výsledky naší práce vidět. Oslovil mě zástupce jedné zahraniční instalatérské firmy a nabídl mi zaměstnání v oboru ve Švýcarsku nebo Austrálii. Vzhledem k tomu, že je to zajímavá nabídka, vážně o ní uvažuji,“ prozradil Vocásek.
Přestože zaměstnavatelé projevují o šikovné instalatéry zájem, je paradoxně o tento perspektivní obor menší, než by bylo žádoucí. „Od září příštího školního roku má být otevřen nový čtyřletý studijní obor mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení budov. Zakončen bude maturitní zkouškou,“ informoval učitel školy Lubomír Sládek.
Cesta za pohárem, medailí, štědrými peněžitými odměnami a dalšími věcnými cenami nebyla pro soutěžící jednoduchá. Uspět museli ve školním, krajském a finálovém kole. Výhodou pro Jana Vocáska byl nejen zodpovědný přístup k práci, ale i skutečnost, že mu v přípravě mohl kdykoliv poradit jeho otec, který svůj život zasvětil také tomuto řemeslu.