Už od prosince minulého roku pomáhají pracovníci intervenčního centra pro oběti domácího násilí ženě z Kladna, která byla týraná. Ta bohužel zdaleka není jedinou obyvatelkou Kladenska, která se s domácím násilím setkala, a tak i když zde letos ještě nebyl ani jediný násilník z domácnosti vykázán, ve srovnání s ostatními okresy Středočeského kraje je na tom Kladensko podle odborníků stále nejhůře.
A právě to byl jeden z hlavních důvodů, proč Rada Středočeského kraje rozhodla o přestěhování intervenčního centra z Rakovníka do Kladna. Na své nové, zatím provizorní adrese v sídle Zařízení sociální intervence Kladno (ZSI) v ulici Jana Palacha tak zaměstnanci centra úřadují od 1. dubna.
Sami pracovníci Kladenskému deníku sdělili, že v letošním roce ve Středočeském kraji evidují zatím 63 případů týrání a z toho ve 14 z nich byl násilník z domova vykázán. Vedoucí centra Jana Petráková přitom uvedla, že jen na Kladensku centrum ročně řeší kolem 200 přestupků domácího násilí. „Je to dáno celkově složitou skupinou obyvatelstva, což už se odvíjí od historie regionu,“ řekla Petráková.
Podle ředitelky ZSI Hany Rabochové si zaměstnanci intervenčního centra od své práce neodpočinuli ani v době stěhování. I přesto, že o uplynulém víkendu byly velikonoční svátky, jim přibyly další nahlášené případy domácího násilí. „I přes stěhování zůstali v centru všichni tři původní pracovníci, kteří mají s pomocí týraným bohaté zkušenosti. Kromě nich do Kladna přešli i další, jako právník a supervizor,“ upřesnila Rabochová.
Vedoucí centra Petráková, proto doplnila, že pro tento rok zůstane rozsah služeb stejný, ale v příštích letech by mohlo dojít k jejich rozšíření. „Ze všeho nejdůležitější je, aby lidé věděli, že nás mohou kontaktovat nejen oběti domácího násilí, ale samozřejmě i veřejnost,“ zdůraznila Petráková.
Ředitelka ZSI Kladenskému deníku také sdělila, že centrum od dubna svoje služby nově poskytuje celému kraji a v souvislosti s tím navázalo velkou spolupráci s policií, všemi manželskými poradnami v kraji a také odborem sociálně–právní ochrany dětí (OSPOD).
Rabochová ještě dodala, že své finální sídlo by centrum po dokončení rekonstrukce mělo najít v sousedící budově ZSI, která je v majetku kladenské nemocnice. „Pokud to dobře dopadne, přestěhovat by se mohli v září.“