Jen několik dní před Vánoci musela policie na Kladensku vykázat z domácnosti osobu, která přímo doma napadla zhruba čtyřicetiletou ženu. Ani měsíc po události ale případ zcela není uzavřen a této ženě, stejně jako mnohým jiným lidem ze Středočeského kraje, pomáhá Intervenční centrum pro oběti domácího násilí. To zatím sídlí v Rakovníku, ale už od dubna se přestěhuje do Kladna.

Posledním případem z Kladenska se centrum podle sociálního pracovníka Tomáše Němečka zabývá od 20. prosince. „Od policie jsme dostali kontakt na ohroženou osobu, kterou jsme stejně jako v ostatních případech nejprve pokusili kontaktovat telefonicky, ale to se nám nepovedlo, a proto jsme jí odeslali dopis s tím, aby se ozvala. S obětí se musíme spojit vždy do 48 hodin po incidentu,“ uvedl na vysvětlenou Němeček.

„Žena se nám nakonec ozvala a sdělila, že by měla zájem o prodloužení doby vykázání násilníka z domova. Proto je nyní ve spojení s naším právníkem a jednání pokračuje,“ řekl sociální pracovník.

Centrum v Rakovníku funguje od 1. ledna 2007 a jen v loňském roce pomohlo v celkem 59 takovýchto případech po celých středních Čechách. Záměr stěhování do Kladna krajští radní sice odsouhlasili s odůvodněním, že je to město s nejvyšším počtem obětí domácího násilí, ale statistiky samotného zařízení hovoří poněkud jinak.

Vedoucí sociální pracovnice Lucie Vaníčková Horníková Kladenskému deníku sdělila, že v uplynulém roce centrum nejčastěji pomáhalo v oblastech Praha-venkov, Příbrami nebo v Benešově. Při počtu 59 případů vykázaných lidí pak byly pouze tři z Kladenska.

Samotní pracovníci zatím mnoho podrobností o stěhování neznají, ale nadšeni z něj nejspíš nejsou. „Stěhování má vždycky nějaký dopad ať už z hlediska technických změn nebo jednoduše toho, že naši klienti jsou zvyklí, že nás najdou v Rakovníku,“ řekla Vaníčková-Horníková.

Proti stěhování z Rakovníka do Kladna se oficiálně vyjádřili zástupci ODS. Ti se totiž obávají, že přesunem by centrum mohlo přijít o pracovníky s bohatými zkušenostmi. Vaníčková Horníková se k tomu vyjádřila, že pracovníci centra podrobnosti o přesunu skutečně ještě neznají, a tak ani nevědí, jestli jim například budou zvýšeny platby za cestovné.

Kromě stěhování do jedné z budov kladenské nemocnice v ulici Jana Palacha ale nastane i organizační změna. Intervenční centrum už nebude spadat pod Poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Rakovníku, ale pod Zařízení sociální intervence Kladno.

Zástupce její ředitelky Vladimír Černý Kladenskému deníku sdělil, že v praxi to bude znamenat pouze to, že zařízení přibude další jednotka stejně jako je tomu například s manželskou a rodinnou poradnou nebo azylovým domem. Černý také uvedl, že je zatím předčasné spekulovat o tom, jestli i v Kladně budou působit stejní pracovníci jako v Rakovníku.

„Zaměstnanci se mohou rozmyslet do konce března. Termín 1. dubna je aktuální a centrum v Kladně poběží i za cenu toho, že by nějakou dobu mohlo provizorně sídlit v našich prostorách,“ okomentoval zástupce ředitelky Zařízení sociální intervence Kladno.

Chod této složky je sice pod vedením Středočeského kraje, ale přesun intervenčního centra do největšího středočeského města vítá i vedení Kladna. Primátor Dan Jiránek uvedl, přesun pokládá za naprosto logické rozhodnutí.