Hokejový bůh oslaví ve středu čtyřicáté narozeniny. Ovšem než se mohl kladenský rodák stát sportovní hvězdou světového významu, musel stejně jako ostatní smrtelníci chodit do školy.

Poprvé usedl do lavic Základní školy ve Velvarské ulici v kladenské čtvrti Hnidousy. Odtud si odnesl také svá první vysvědčení.

Od čtvrtého ročníku začal Jaromír chodit do hokejové třídy tehdy 12. základní devítileté školy 3078 sídliště Vítězného února. Dnešní 12. základní škola v Kladně-Rozdělově. Psal se školní rok 1981/1982 a budoucí hokejová hvězda usedla v lavici 4. C společně s dalšími osmadvaceti sportovci. Mezi jeho spolužáky patřili například Martin Procházka či Otakar Vejvoda. Na chodbě u ředitelny jsou k vidění vystavené poháry a úspěchy současných žáků. Ovšem hned u schodů je velká vitrína s plakátem Jaromíra Jágra, jeho fotografiemi a hokejovými dresy.

Ředitel dvanáctky Vladimír Dufek sice na škole už v době, kdy ji Jágr navštěvoval,učil, ovšem ne jeho.

„Možná jsem ho mohl někdy mít na suplovanou hodinu,“ řekl Kladenskému deníku. Při prolistovávání starými třídními výkazy se ukazuje, že Jaromír Jágr byl pilný žák a ve škole scházel minimum hodin.

„V osmé třídě za celý rok zameškal šestatřicet hodin, v sedmém ročníku dvaadvacet. Za pololetí chyběl třeba pouze jedinou hodinu, nebo také vůbec,“ uvedl Antonín Lébr, který ho učil zeměpis.

Skromný, slušný kluk se smyslem pro humor. Ve škole ničím nevynikající, ale pilný žák. Takový byl podle svých kantorů Jaromír Jágr na 12. základní škole v Kladně-Rozdělově.

„Jeho první třídní učitelkou byla ve čtvrté třídě v Rozdělově Svatoslava Charvátová. Chválila ho, že je hodný, ale pamatuji si, že vyprávěla o jedné příhodě, kterou s ním měla,“ zavzpomínal ředitel Vladimír Dufek, jenž na škole učil už v době, kdy ji Jaromír Jágr navštěvoval, ale jeho učitelem nebyl.

„Jarda se díval rozdílně na hokejové tréninky a tělocvik ve škole. Jednou řekl paní učitelce Charvátové, že nemůže cvičit a ukázal jí sádru, kterou měl na ruce. Kantorka neváhala a telefonovala hokejovému trenérovi s dotazem, zda se účastnil ranního tréninku. Vzhledem k tomu, že odpověď zněla samozřejmě ano, musel cvičit sádra nesádra,“ odvyprávěl ředitel Dufek vzpomínku z prvního stupně.

Na svou třídní učitelku Svatavu Charvátovou však Jaromír Jágr velmi vzpomíná.

Když v roce 1991 vyhrál poprvé s týmem Pittsburgh Penguins Stanley Cup, uspořádali v tělocvičně školy velkou oslavu.

„Tehdy se nevozil velký pohár, jako je tomu dnes, ale hráči dostávali prsteny. Jarda ho přivezl do školy ukázat. Všichni jsme se sešli v tělocvičně. Byl jsem v roli moderátora. Na akci přišla i paní Charvátová. Ona byla menší postavy a Jarda vytáhlý sportovec. Zvedl ji do výšky a dal jí pusu. Vidím to jako dnes,“ usmál se Dufek.

Do tajů fyziky a chemie zasvěcovala budoucí hokejovou legendu učitelka Pavla Samková.

Na 12. základní školu nastoupila v roce 1983, v té době byl Jaromír Jágr již na druhém stupni.

„Musím říci, že se učil velmi dobře. Byl to dvojkař. Na výsledcích mu hodně záleželo a rodiče ho skvěle vedli,“ připomněla si svého slavného žáka kantorka Samková.

Na tehdejší céčko, skládající se z osmadvaceti hokejistů, vzpomíná moc ráda.

„ Patřili k nejlepším, co jsem kdy učila. V hokejové třídě tehdy záviselo na prospěchu a úspěších na ledě, jinak to znamenalo vyřazení z třídy. Klukům tedy na známkách moc záleželo. Dávala jsem jedničky, dvojky a trojky. Čtyřku zcela vzácně,“ pochválila je učitelka.

Mladí hokejisté nejen, že museli trenérovi ukazovat žákovské knížky, ale hlavní kouč chodil každý týden do školy, aby se na ně přeptal osobně.

„Kluci nebyli rádi, když se trenér dozvěděl, že něco prošvihli,“ poznamenala Pavla Samková.

Jaromíra nazývá glosátorem. Měl prý smysl pro humor. Byl vtipný, ale nikdy ne drzý. Uměl poznat přijatelnou míru.

Další jeho výraznou vlastností byla podle slov vyučující skromnost. „V době, kdy jeho spolužáci hráli za žáky, byl takzvaně ostaršen, čili byl v týmu s hráči o dva roky staršími. I mezi nimi vynikal. Nikdy se tím nechlubil. Ani si nepamatuji, že by požadoval nějaké úlevy a vymlouval se třeba na pozdní zápas,“ dodala kantorka.

Třídy pro hokejisty fungují na 12. základní škole stále. Nyní jsou hokejisti ve třech ročnících v pátém, osmém a devátém. Jak řekl ředitel Vladimír Dufek, teď je v jednání otevření další takové třídy. „Nabídneme rodičům otevření další hokejové třídy. Od pátého ročníku v novém školním roce,“ řekl Dufek. Ten také intenzivně jedná s vedením kladenského florbalového klubu o možnosti doplnit hokejovou třídu na druhém stupni právě florbalisty. „Vše by fungovalo jako dosud. Hokejisti budou jezdit autobusem na zimní stadion a florbalisti budou trénovat v nafukovací hale, která je v areálu naší školy. Také tuto možnost nabídneme rodičům,“ doplnil Vladimír Dufek.