Dřevina byla vybrána z konkurence dalších čtyřiceti jehličnanů. Tipy na vánoční strom pro metropoli mohli zájemci posílat firmě, jež trhy pořádá, až do poloviny září.
Podmínky, které musely smrky splňovat byly dané: rovnoměrné větvení, pravidelný kmen a výška 23 až 25 metrů.

Vzhledem k tomu, že se strom nesmí při kácení poškodit, rozhodoval také terén, ve kterém se nachází. Dřevina se totiž přímo při kácení pokládá na připravený návěs, aby se nepoškodily větve. Technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, jež navíc musí být dostatečně široké.

Posledním kritériem je dobrý zdravotní stav. Musí projít dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.
To vše smrk zMalých Kyšic splnila vydělal své majitelce, která ho do výběru přihlásila, deset tisíc korun. Strom bude rozsvícen v sobotu 26. listopadu.

"V tuto chvíli čeká vánoční strom podrobnější zkoumání dendrologů. Dovědět bychom se měli jeho přesnou výšku i věk,” uvedl Petr Hozák, produkční ředitel společnosti pořádající trhy. Smrk bude pokácen v neděli 20. listopadu. Na Staroměstské náměstí se vydá v noci z 21. na 22. listopadu.

Také loňský vánoční strom byl ze Středních Čech. Pocházel z obce Zaječov na Berounsku a do své výšky dvacet metrů dorostl taktéž na soukromém pozemku.