V každém ze čtrnácti krajů České republiky je vyhláškou stanovena matrika či matriční úřad, ve kterém se obřady registrace partnerství konají. Za Středočeský kraj lze učinit prohlášení o partnerství v salonku kladenského magistrátu nebo po písemné žádosti a dohodě na jiném vhodném místě na území kraje.

Na starosti má registrované páry vedoucí oddělení kladenské matriky Jaroslava Vrňáková. Také kvůli ní a jejímu pozitivnímu přístupu se Dušan Kočí a Martin Zícha, přestože žijí v Praze, rozhodli vzít v Kladně.

„Jsem masér a jeden můj klient mi doporučil matrikářku Jaroslavu Vrňákovou z Kladna. To byla volba, která nám vše velmi usnadnila. Paní Vrňáková je rozhodně člověk na svém místě. Dodnes jsme nadšeni z toho, jak vřele nás přijala a jak ochotně nám se vším pomohla. Bylo to fakt super," vyjádřil se čtyřicetiletý Dušan Kočí z Tanvaldu.

„Mohli jsme uzavřít partnerství na Staroměstské radnici, ale s tak milým a vřelým přístupem se člověk opravdu hned tak nesetká. Jen těch mailů, co jsme si vyměnili, než se uskutečnil samotný obřad… Jsme moc rádi, že jsme zůstali i po obřadu v kontaktu," doplnil svého partnera osmnáctiletý Martin Zícha z Kolína.

Jak uvedla Jaroslava Vrňáková možnost registrovat páry stejného pohlaví ji především obohatila. „Zažila jsem úžasné emoce, úctu a laskavost, cítila jsem se v lokalitách hradů a zámků moc krásně. Mám spoustu fotek z obřadů, jsem zvaná na hostiny, výlety, výstavy, koncerty," řekla vedoucí oddělení matriky.

Mezi jeden z jejich největších letošních zážitků patří uzavření partnerství dvou redaktorů, které se uskutečnilo v sobotu na Karlštejně. Za svědka šla jednomu z partnerů zpěvačka Helena Vondráčková. Mezi svatebními hosty byli také Pavel Vítek s Janisem Sidovským. Ty Jaroslava Vrňáková oddávala na stejném místě před osmi lety.

„Muži mají v obřadech mnohem více fantazie než ženy a dávají častěji najevo své emoce. Musím také říci, že tyto páry jsou velice vděčné a neustále mi dávají najevo, že to pro není samozřejmostí," dodala matrikářka, která je s většinou partnerů stále v kontaktu.

Při registraci zažila Jaroslava Vrňáková mnoho netradičních situací. Včetně krásné svatby ve vlaku, kdy oddávala za jízdy z Prahy do Davle. „Jelikož je mým působištěm Středočeský kraj, obřad se uskutečnil ve chvíli, kdy vlak projížděl Vraným," dodala Vrňáková.

Velmi pěkné má také zážitky z tajné svatby. „Ta se konala v Berouně. Druhý partner o ní až do poslední chvíle vůbec netušil. Šel normálně do práce. Potom ho před cukrárnou jeho přítel požádal o ruku. To bylo v 15 hodin. On souhlasil a v 16 hodin se konala registrace. Bylo to nádherné," zavzpomínala Jaroslava Vrňáková.

Martin a Dušan: Stojí to za to!

Proč jste se rozhodli jít do registrace?
Martin a Dušan: Neustále jsme tohle téma naťukávali, až jsme se jeden večer spontánně rozhodli, že si to své ano opravdu řekneme.

Jaký byl svatební den a přípravy na něj? Změnilo se poté něco?
Dušan: Svatební den byl celkem obyčejný. Příprav se ujal především Martin, měl více času a má výborné organizační schopnosti. Patří mu za to můj velký dík.
Martin: Dělal jsem to opravdu celé sám, včetně pozvánek a všeho kolem. Byl to jeden z nejhezčích okamžiků.
Dušan: Od dalšího dne jsme žili zase normální život s tím, že jsme nic zásadně měnit nechtěli. Tedy až na výměnu občanek.

Už jste měli šanci poznat některé výhody nebo nevýhody registrovaného partnerství?
Martin a Dušan: Tak samozřejmě, že se můžeme navštívit třeba v nemocnici a jsme povinni postarat se o toho druhého v nouzi, ale to jsou jen takové jistoty, nechceme tím nic přivolávat.

Jak se k vám stavělo okolí?
Dušan: Mám skutečně štěstí, ať rodina, kamarádi nebo lidé v pracovním prostředí, opravdu jsem dodnes žádnou vyloženě negativní reakci nezaznamenal.
Martin: U mě se to seběhlo dost rychle a spíš bych řekl, že se to ještě všichni nestačili dozvědět. Celá moje rodina i mí přátelé mají Dušana rádi. Další, na kom mi velmi záleží, je má nejlepší kamarádka Jana, a ta mi byla za svědka.

A co tolik diskutovaná a pořád kontroverzní otázka adopce dětí? Byli byste pro?
Martin: Já bych pro adopci dětí určitě byl, i když já sám děti nechci. Tím bych ale rozhodně nebránil ostatním, ba naopak, přeji jim to, protože vím, že je to může udělat šťastnějšími. Páry i děti.
Dušan: Jsem z tohoto tématu vždycky trochu v rozpacích. Těm stabilním párům bych to přál, ale zároveň je pravda, že vztahy v naší komunitě jsou velmi nestálé. Znám opravdu minimum párů, kde to oběma funguje i po mnoha letech.