Kromě komiksových workshopů, soutěžních přehlídek či setkání s osobnostmi knihovna otevírá prostor pro začínající i etablované komiksové tvůrce celotýdenním programem Tvoje živá tvorba. Amatéři i profesionálové mohou kdykoliv přijít do knihovny, najít si příjemný a pohodlný kout a začít tvořit. „Nabízíme tím nejen možnost vyzkoušet si veřejně tvořit a nechat si nahlížet přes rameno, ale také inspirovat druhé. Tvůrci zde mohou sdílet svoji dřívější tvorbu, a pokud zde naleznou stejně „potrefeného“ parťáka k budoucím společným projektům, o to více nás bude těšit, že jsme k tomu mohli takto přispět,“ říká Bára Šabartová, vedoucí oddělení edukace a komunikace.

První, kdo se do živé tvorby zapojí, bude kladenská tvůrkyně Tereza Žáková, vystupující pod jménem Emblema. Setkání s ní se uskuteční ve středu 28. února od 14 hodin.

Silnice z Velké Dobré na Kladno je uzavřena. Řidiči musí volit objízdné trasy.
Řidiči, pozor! Dlouhodobé uzavírky v Kladně potrvají až do poloviny léta

Na setkání s mladou tvůrkyní ve středu v 18 hodin naváže beseda s místním etablovaným kreslířem Ivanem Kubátem pod taktovkou Romana Hájka, ředitele knihovny.

Komiksový týden završí panelová diskuze moderovaná komiksovým hltanem a pedagogem Danielem Hantákem O komiksu tady a teď, Bang! ve čtvrtek 29. února v 18 hodin. K panelistům diskuze přisedne kromě zmíněného Ivana Kubáta, Štěpánky Jislové a Marka Rubce i Michaela Šerá – specialistka komunikace fenomenálního českého nakladatelství CREW.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila pro své návštěvníky tematický týden věnovaný komiksu.Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila pro své návštěvníky tematický týden věnovaný komiksu.Zdroj: Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Malí i velcí tvůrci – účastníci workshopů Štěpánky Jislové a Marka Rubce budou mít možnost zapojit se do soutěžních přehlídek Můj první komiks a Rosteme s knihou. Tím ale nabídka nekončí. Malá galerie v 1. patře knihovny nabízí několik doprovodných výstav. Připomínku nedávného 95. výročí narození světoznámého komiksového tvůrce Alejandra Jodorowského, dále originály komiksů Ivana Kubáta a návštěvníci se také mohou těšit na tvorbu Terezy Žákové alias Emblemy. A pokud účastníci workshopů dovolí, pak knihovníci představí i jejich výsledné práce.

„Hlavním záměrem Týdne komiksu je představit tento fenomén v tvůrčím procesu, seznámit se se začínajícími i s etablovanými komiksovými tvůrci, vyzkoušet si vytvořit vlastní komiks a ukázat, jak všestranné využití může tato forma nabídnout. Ať už je to usnadnění práce s dětským čtenářem, rozvoj čtenářské gramotnosti, jiný úhel pohledu na literaturu či rozvoj místní komiksové komunity,“ pozvala Jitka Hrušková ze Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

Kladenské nádraží.
Historie nebo moderna? Lidé stále bojují za starou budovu kladenského nádraží

Svojí troškou do mlýna k tematickému týdnu přispěla také kladenská Střední škola designu a řemesel. Na výstavu zapůjčila dva modely inspirované tvorbou Roye Lichtensteina – předního tvůrce americké komiksové a pop-artové tvorby šedesátých let. Jedná se o práci studentů uměleckého maturitního oboru Modelářství a návrhářství oděvů.