Region je doslova prošpikován objížďkami. Řidiči jsou otrávení, vědí ale, že bez uzavírek vozovky opravit nelze. Vedle silnic přišly na řadu i některé mosty, například ve Velvarech se staví nový, v Knovízi se tamní lávka jen opravuje. Ale i ta je zavřená.

Velkou zátěží pro řidiče jsou nově opravy na silnici první třídy ze Slaného do Velvar, která je místy v dezolátním stavu.

U Vítova zastavuje semafor dopravu na dlouhé minuty. Na značně přetíženém tahu je to velká nepříjemnost, kterou budou muset šoféři vydržet do druhé poloviny listopadu. Opravy už byly ale nevyhnutelné a jízda se v tomto úseku stávala čím dál více nebezpečnou.Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Niny Ledvinové komunikace vykazovala četné poruchy, jakými jsou ztráta asfaltového tmelu, hloubková koroze, výtluky a řada trhlin, vyjeté koleje, hrboly i olámané okraje.

„Na základě diagnostikya zpracované projektové dokumentace se provádí oprava povrchu vozovky v úseku od 26,3 do 28,4 kilometru,“ upřesnila Ledvinová.

V rámci prací budou frézovány a odstraněny nestmelené vrstvy, položen nový podklad a zároveň vyřešeno odvodnění komunikace. 

Řešit se budou i otevřené příkopy, rigoly, propustky, hospodářské sjezdy i nezpevněné krajnice. Vyměněny budou směrové sloupky, svislé dopravní značky a ocelová svodidla, obnoveno bude vodorovné dopravní značení.

Zároveň postaví nový chodník a nasvícení přechodu. „To je investice obce. Oprava proběhne ve třech etapách se šesti postupnými uzavírkami, při řízeném kyvadlovém provozu,“ dodala Nina Ledvinová ze Ředitelství silnic a dálnic. Náklady mají přesáhnout dvaatřicet a půl milionu korun.

Komu se nechce čekat na semaforu, může volit objízdné trasy ve směru od Slaného například přes Drnov a Žižice nebo Podlešín, případně z druhé strany od Slaného přes Dolín ve směru na Hobšovice a dále na Luníkov.

Knovíz

Otevření lávky v Knovízi, která nyní dělí obec na dvě části, se dočkají místní už na konci června.

„Práce by měly skončit 29., jelikož o den později 30. června, se v naší obci koná Legendární jízda do vrchu veteránů Knovíz – Olšany. Na opravu mostu jsme museli dlouho čekat, protože se do tak náročného díla žádné firmě nechtělo. Nakonec se vše podařilo,“ připomněl starosta Vítězslav Richter.

Velvary

Ve Velvarech, kde se staví nový most, nelze místem projet už od ledna. Následovala demolice starého mostu z devatenáctého století a výstavba nového, přičemž hotovo by mělo být do konce srpna. Investorem stavby je Středočeský kraj. Zhotoveny budou i veškeré nové povrchy, včetně chodníku se zámkovou dlažbou. Most vyjde na 16,5 milionu korun. Kraj na akci získal evropskou dotaci, která pokryje náklady z pětaosmdesáti procent.

Brandýsek

Nového mostu se řidiči výhledově dočkají i v Brandýsku. Už za rok. Celkové náklady se vyšplhají na 33 milionů korun, ovšem jízda po dálnici D7 se neobejde bez značného omezení a objížděk. Stavět by se mělo od března do července 2019. Komunikace by měla být předána do užívání nejpozději v září téhož roku.