Zakázku na výstavbu automatického parkovacího domu (APD) získalo sdružení firem KOMA Industry a jihlavské PSJ.

Slaný s firmami uzavřelo dodatek (č.7), jenž výrazně změnil původní technické parametry, zejména co se týče časů při parkování. Tento postup měl přitom vliv na výběr vítěze zakázky.

„Nové podmínky vyjádřené změnou parametrů by umožnily zvolit nabídku jiné společnosti, než tu, která byla původně přijata," uvedl v rozhodnutí Rafaj. Firmy podle rozhodnutí ÚOHS předaly technicky méně náročné řešení a parkovací dům postavily za mírnějších podmínek.

Pokuta je pravomocná, vzhledem k výši zakázky hrozila Slanému sankce převyšující pět milionů korun. ÚOHS přihlédl při posuzování případu i k polehčujícím okolnostem.

Bývalý starosta

Martin Hrabánek (ODS), jenž byl starostou Slaného v době podání odvolání, řekl, že město pokutu dostalo ne- oprávněně. „Důvody, které jsme popsali v odvolání, byly logické," řekl. Podle něj podmínky v původní smlouvě nebyly splnitelné ani kontrolovatelné či vymahatelné.

Současný místostarosta

Místostarosta Slaného Pavel Zlámal (ANO) chce rozhodnutí ÚOHS projednat na zasedání zastupitelstva. „Budeme řešit, z jaké kapitoly rozpočtu peníze vezmeme, a také si myslím, že by s tím rozhodnutím měli být zastupitelé seznámeni," sdělil Zlámal.

Zakázka byla vypsána na sedmipodlažní parkovací dům. Ten byl otevřen v roce 2013. Stál bezmála 100 milionů korun, jeho kapacita je 149 aut. Město ho bude splácet ještě dva roky.

„Domnívám se, že podpisem dodatku číslo sedm umožnilo minulé vedení města společnosti Koma dodat Slanému parkovací dům, který není možné používat tak, jak bylo původně smluvně deklarováno.

To zásadně ovlivní uživatelský komfort a hlavně ekonomiku jeho provozu. Zařízení bude vždy ztrátové! V tom já osobně spatřuji tu největší škodu ve vztahu k občanům tohoto města," zdůraznil Zlámal.

 Zařízení po opravách

Systém v APD funguje tak, že řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu, zaplatí poplatek, automat jim auto vynese do patra a zaparkuje na volné místo.

V parkovacím době byly na náklady firmy Koma delší dobu prováděny zásadní úpravy, především pro zajištění spolehlivosti. Například se měnily vozíky pro auta, které byly málo tuhé. Podle posledních informací byla otevřena už i sekce A. To znamená, že se nyní dají používat oba vjezdy.

Ve čtvrtek 12. března má vedení Slaného jednání se společností Koma, při němž se budou domlouvat na dalším postupu.