Jelikož vlastník požádal o odstranění stavby a demoliční výměr by měl být vydán už příští středu, Slaňáci se poněkud zalekli a snaží se proto zabránit nejhoršímu.

Přestože se jedná o soukromý majetek, takzvanou slánskou ´Hlubokou´, jejíž cimbuří zámek v jižních Čechách připomíná, místní v žádném případě nechtějí, aby stavba skončila v propadlišti dějin.

Krásná, avšak roky chátrající budova, je v očích mnoha Slaňáků perlou v poklidném koutě přírody, která připomíná doby, kdy v rozlehlém parku nedaleko zámečku trávili dětství a chvíle odpočinku na hřištích, u bazénů či minigolfovém hřišti.

Od doby, kdy restituenti areál prodali Turkům, bolí z chátrajícího Benaru mnohé Slaňáky srdce. Pro záchranu zámečku se proto rozhodli jednat co nejrychleji.

Patrioti

Jak už Kladenský deník informoval, kroky podniklo jako první občanské sdružení – Společnost patriotů Slaného (SpS) se svým předsedou Martinem Jirákem. Ten svolal v úterý v podvečer mimořádnou schůzi, kde se sešly na čtyři desítky Slaňáků, včetně zastupitelů, kteří chtějí zákonným způsobem demolici zabránit.

Jednou z mála možností jak likvidaci zámečku oddálit, případně jí zcela zamezit, se jeví komunikace s ministerstvem kultury, které by mohlo stavbu ochránit coby industriální kulturní památku. To si vzali za úkol patrioti.

Radní

Vzhledem k tomu, že se hraje o čas, dali hlavy dohromady ve středu odpoledne i slánští radní s tím, že se v co nejkratším čase pokusí vyvolat schůzku s majiteli areálu. Rada města pověřila starostu města Pavla Záloma jednáním s investorem – firmou F & S Invest Slaný, s tím, aby demolici zámečku ještě vlastníci zvážili.

„Pokusíme se i nadále jednat s investorem, zda by nepřicházela v úvahu například možnost směny pozemku za nějakou jinou stavební parcelu ve městě. Předpokládám, že

starosta požádá vedení firmy o schůzku, aby tlumočil názor občanů, kteří by rádi zámeček zachovali. Podle toho se také uvidí jak se budou jednání dále vyvíjet a zda bude ochota ze strany vlastníka diskutovat o případné směně,“ řekl včera dopoledne Kladenskému deníku slánský radní Jiří Hůla (Svobodní).

Podle nejnovějších informací se jednání starosty města s investorem uskuteční v pondělí 3. srpna.