VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jejich osudem se stala Velká válka – padlí a zemřelí c. a k. vojáci

Slaný – Před dvěma roky uplynulo 100 let od začátku 1. světové války, která byla pro české země co do počtu odvedených mužů největší válečnou událostí. Nikdy předtím ani potom nebylo nasazeno a nepřišlo o život tak velké množství českých vojáků. Na všech frontách bojovalo za rakousko-uherskou monarchii kolem devíti miliónů mužů, z nichž asi 1,1 milionu se domů nevrátilo. Počet českých vojáků rakousko-uherské armády je odhadován na 1,5 milionu mužů, z nichž asi 140 – 180 000 zemřelo. O tom poskytují svědectví památníky, nacházející se téměř ve všech českých obcích, ze kterých muži ročníků 1865 – 1900 do války rukovali.

4.4.2016
SDÍLEJ:

ZEMŘELÍ RUDOLF A VÁCLAV Žákovi.Foto: Foto: archiv Pavla Bartoníčka

I v našem regionu je množství pomníků se jmény těch, kteří se z války nevrátili. Některá jména jsou na hřbitovech, povětšinou jen zmíněna, protože padlí a zemřelí vojáci byli pochováni jinde, či místo jejich posledního odpočinku mnohdy dodnes není známo.

V některých obcích jsou jména padlých a zemřelých vojáků uvedena na pomnících, jinde v obecních kronikách. Na některých pomnících jsou však údaje neúplné, či chybné (např. Smečno, Hořešovičky či Budenice), to samé se týká i obecních kronik (např. Pchery).

Bezejmení

V některých obcích nejsou na pomníku uvedena žádná jména (např. Černuc, Knovíz, Loucká, Strádonice, Zlonice) a v kronikách padlí spoluobčané také nemají místo. Někde nebyly pomníky padlým spoluobčanům ani postaveny (např. Malá Bučina, Páleč, Slaný, Studeněves, Zvoleněves).

Tyto skutečnosti vedou k tomu, že v mnoha obcích našeho regionu nemají v současnosti nejmenší ponětí o tom, kdo jejich mrtví spoluobčané byli, či kde a kdy zemřeli.
Tento stav se rozhodl napravit spolek Wotrubia, který chystá v letošním roce k vydání knížku „Jejich osudem se stala Velká válka. Padlí a zemřelí vojáci 28. pěšího pluku, 8. zeměbraneckého pluku a dalších c. a k. jednotek ze Slánska".

Publikace bude využívat především dokumenty Vojenského ústředního archivu – Vojenského historického archivu Praha, ze kterých lze získat informace o narození, domovské příslušnosti, civilním povolání i úmrtí (datu, místě a důvodu) a případně i místě pohřbení většiny vojáků z našeho regionu.

Zvláště tzv. matriky zemřelých (Sterbenregister) jednotlivých pluků c. a k. monarchie a jejich následovníků v československé prvorepublikové armádě jsou cenným materiálem.

Kniha bude obsahovat fotografie pomníků, abecedně seřazené podle jednotlivých obcí, vždy s konkrétními jmény na nich uvedenými a podrobnostmi o vojácích. Kde v obci není pomník či pamětní deska, bude uveden seznam zemřelých rodáků.

Součástí publikace bude též abecední seznam všech jmen a také členění podle místa narození, domovské obce i příslušnosti ke konkrétní c. a k. jednotce. Uvedeni budou též padlí legionáři, většinou zajatí příslušníci c. a k. jednotek.

Kniha bude vydána v zavedené ediční řadě Historie Slánska ve XX. století, financována ze sponzorských darů jednotlivých obcí, které zároveň výzvu ke spolupráci a žádost o zapůjčení dokumentů zveřejňují na svých stránkách či v tištěných zpravodajích.

Podpora hejtmana

Důležitost připravované publikace vnímá též hejtman Středočeského kraje ing. Miloš Petera, který nad ní převzal osobní záštitu.
Větší díl nákladu obdrží obce, které tisk knihy budou financovat, menší část bude určena k prodeji. Určitý počet výtisků bude vyčleněn jako povinné výtisky a obdrží je i příslušná muzea (kladenské, slánské, velvarské, kralupské) a ostatní instituce

(např. knihovny) nejen v našem regionu ale též na celostátní úrovni (Vojenský ústřední archiv – Vojenský historický archiv Praha, Vojenský historický ústav, Národní archiv).

Knížka by měla obsahovat i fotografie vojáků, ať zemřelých, či přeživších, které budou její nedílnou součástí.

Proto chci požádat každého, kdo by mohl zapůjčit jakékoliv fotografie, korespondenci či jiné dokumenty, které jsou památkou na bývalé vojáky c. a k. monarchie nejen ze Slaného, ale též z obcí celého regionu Slánska (i současného Kladenska, Lounska, Velvarska i Kralupska –

oblasti od Řevničova a Peruce až po Veltrusy), zda by mne mohl kontaktovat (723460433, bartonickovi@iol.cz).

Případně dokumenty k zapůjčení nechat v obálce s mým jménem v podatelně městského úřadu ve Slaném. Veškeré dokumenty a fotografie si okopíruji a nepoškozené vrátím zpět jejich majitelům.

Padlí a zemřelí vojáci – naši dědové, pradědové a ostatní příbuzní – byli nedílnou součástí života našich měst a obcí i celého slánského regionu. Připravovaná kniha by měla být důstojným připomenutím jejich tragických osudů.

AUTOR: PAVEL BARTONÍČEK

Autor: Redakce

Místo události:
4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Borci LA LIGY se letos zapojili i do akce Movember a vybrali přes osm tisíc korun. Filip Gibiš je zcela vpravo

LA LIGA chystá obří Vánoční turnaj. Poprvé v Kyšicích a s dětmi

Ilustrační foto.
7

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Výroba stojí, platy nejsou. Soud pošle kladenskou Poldi do konkurzu

Rozhodnuto. Kladenská Poldi půjde do konkurzu. Podle informací České televize o tom rozhodl soud. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování huti. Výroba podniku stojí už měsíce a zhruba stovka zbývajících zaměstnanců nedostává výplaty.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Středočeské nemocnice poznají v úterý nové vedení

Střední Čechy – Nové vedení mají všechny nemocnice Středočeského kraje, které jako akciové společnosti fungují v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a Mladé Boleslavi. Před týdnem středočeští zastupitelé odsouhlasili změny stanov, podle nichž se počet členů jejich představenstev rozšíří ze tří na pět – s tím, že jedno místo bude vyhrazeno pro představitele asociace středočeských nemocnic a pro post předsedy představenstva se počítá s ředitelem nemocnice – a v pondělí krajští odkývli personální změny.

Divákům rozproudí krev v žilách třináctá Noc válečníků

Kladno - Po roční pauze čeká ve čtvrtek v 19 hodin kladenské publikum další Noc válečníků. Ve sportovní hale bude k vidění show bojových sportů v čele s thai boxem, MMA i karate Kyokushin. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT