VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slaňáci se Jemčiny nechtějí vzdát

Slaný – Když ve Slaném vyslovíte slovo Jemčina, mnozí vědí, která bije. Je to fenomén a pro patrioty skutečný pojem. V cestovatelské příručce se dočtete se, že se jedná o obec v jižních Čechách jen pár kilometrů od Třeboně ležící na řece Nežárce. Všude kolem pastviny plné dobytka, koní, lesy a zámek. Taková je skutečnost.

16.8.2011 9
SDÍLEJ:

REKREAČNÍ STŘEDISKO Jemčina je takové, jaké bývalo. Žádná moderna ani luxus. Centrální kuchyně s jídelnou, stejně jako sociální zařízení. Chatičky na louce, stany a všude kolem nedotčená příroda. Foto: Foto: Deník/Kateřina Husárová

Tradice
Pro Slaňáky je to ale ještě něco víc. Je to jejich dětství, mládí, lásky, legrácky, prázdninová dobrodružství ale i poklidné stárnutí.

Ideální místo k rybolovu, houbaření, plavbě po řece, dovádění pod jezem, stejně jako prostor pro fotbal, hry na pískovišti, bojovky, posezení u ohně s kytarami, za deště u krbu s přáteli nebo jen lelkování a koukání na hvězdy, které jsou oproti těm ve městě mnohem zářivější. Zkušenost je nepřenosná a Jemčina se zkrátka musí zažít na vlastní kůži.

Díky tomu, že zhruba dvouhektarový areál náležel za dob socialismu odborové organizaci podniku Bateria Slaný, jezdili sem každoročně jak stovky dětí na letní tábory, tak zaměstnanci na rodinné dovolené.

Po převratu

Rekreační středisko Jemčina dokázalo oproti jiným podnikovým zařízením přežít Sametovou revoluci, bouřlivá devadesátá leta minulého století, privatizaci i modernizaci.

Nemovitosti v areálu totiž patří nadále základní organizaci Odborového svazu Kovo, Bateria Slaný. Protože však dodnes nejsou vypořádány majetkové vztahy týkající se pozemků pod nemovitostmi, nikdo neví, co budoucnost přinese. V lidech proto přetrvávají obavy, že tento ráj na zemi jednou pomine a jejich Jemčina, tak jak ji znali a milovali, bude tatam.

Problémy


Předseda základní organizace Odborového svazu Kovo, Bateria Slaný, Petr Kříž, k celé záležitosti Kladenskému deníku řekl: „Podle zákona dostaly odborové organizace již před lety bezúplatně pozemky, na nichž stály jejich nemovitosti, do svého majetku.

Bohužel v některých případech, jako v našem, se tak nestalo. V té době vše spravovala Agentura pro ochranu přírody a krajiny České republiky. Jednání k ničemu nevedla a žádost nám opakovaně zamítali,“ připomněl Kříž.

Jak dále poznamenal, vše přešlo z administrativních důvodů do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. To platí dosud.
„I tato instituce nám žádost na získání pozemků do vlastnictví zamítla z podivných důvodů.

Jednou se vymlouvali, že nejsou vyřízeny restituční nároky, příště, že jsme nedodrželi společenskou smlouvu. Nic z toho není pravda. Jeden z posledních argumentů byl, abychom zpětně uhradili za roky 2008 a 2009 nájem za pozemek v hodnotě zhruba 430 tisíc korun.

To by bylo pro naši organizaci likvidační,“ přiblížil problémy předseda. Přes všechny výše zmíněné problémy ani tak život v Jemčině nikdy neustal a od revoluce jedou dál táborové turnusy i dovolené v původním režimu.

Budoucnost
Díky tomu, že kontroverzní areál patří do Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, svítá nyní naděje, že jeho správu převezme ministerstvo životního prostředí a sedmatřiceti odborářům pozemky nakonec připadnou.

„Pravděpodobně by potom došlo k tomu, že by naše odborová organizace tábor prodala. Osobně bych si ale přál, aby Jemčinu dále provozoval současný správce Zdeněk Dvořák, s nímž jsme osmnáct let spokojeni. Jde mi především o to, aby sem mohli jezdit všichni za stejných podmínek jako dosud,“ dodal Petr Kříž.

Jeho slova správce doplnil. „Byl bych šťastný, kdyby byl areál zachován. Teď to neříkám kvůli sobě, ale ze dvou třetin sem jezdí děti a všichni ti, co mají k místu skutečný vztah. Jsem rád, že člověk ví proč a pro koho to dělá. Že se lidé rádi vracejí, i takoví, kteří sem přijeli třeba jen náhodou. Tradice, která funguje, je obrovská motivace,“ uzavřel správce Zdeněk Dvořák.

OTÁZKA DNE: Líbí se vám rekreační středisko Jemčina tak, jak je?

Stanislav Švarc
důchodce, 71 let

Jsem proto, aby to na Jemčině zůstalo tak, jak to je. Je to ideální rekreace pro střední a nižší příjmové vrstvy. Je to tradice a chtěl bych, aby byla i nadále zachována.
Jiří Friml
důchodce, 69 let
Jsem pro zachování Jemčiny v původním duchu. Člověk je tam uvolněný. Jsme v přírodě a kolem jen les a voda. Jezdím tam třicet let a mám k tomu místu osobní vztah.
Petr Kříž
předseda odborů, 67 let
Pokud by se Jemčina prodala novému majiteli, rád bych, aby tam současný správce Zdeněk Dvořák zůstal i potom. Přál bych si, aby tam mohli jezdit Slaňáci jako dosud.
Lenka Jandourková
studentka, 18 let
Na Jemčinu jezdím odmala. Má svou atmosféru. Neumím si představit, že bychom tam jezdit nemohli. Líbí se mi areál jak je, i když některé věci už potřebují vylepšit.
Libor Dobner
novinář, 59 let
Jemčina je můj druhý letní domov. Jezdím tam tři desítky let a všechny svoje čtyři děti jsem tam odchoval. Teď už tam tři roky vozím i vnučku. Líbí se mi tam tak, jak to je.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
16.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení