Jako spousta malých chlapců sbíral po kladenských haldách kamínky, které ho přilákaly zvláštním tvarem i barvou. Dnes ve svých čtyřiatřiceti letech patří k největším sběratelům minerálů nejen v České republice ale i na světě.

„Už jako žák základní školy jsem nevynechal jedinou mineralogickou výstavu v Kladně, na burzy jsem jezdil po celé republice. Tam jsem se seznamoval s kameny, které jsem nikdy předtím neviděl a toužil je mít ve své sbírce. K tomu mi zpočátku pomohlo i velké štěstí, protože Kladensko je největší lokalita na světě, kde se nacházejí millerity,“ uvedl Jiří Špalek. Tato jedinečná sloučenina sulfidu niklu ukrytá v pelosideritu – takzvaném kamenném bochníku, vypadá jako tenká tyčovina, kterou staří horníci nazývali také Ivanovy vousy.

„Millerity se staly hnacím motorem a nadobro ovlivnily můj život,“ řekl sběratel. Po absolvování základní školy se vcelku přirozeně vrhl na studium oboru hornictví a hornické geologie na kladenské průmyslovce, kde se ve svých znalostech zdokonalil a po vojně nechal záměrně zaměstnat na bývalém dole Schoeller jako důlní technik.

„Více než výkon samotného povolání mě hnala dopředu touha dostat se do míst, kde jsem podle geologických map věděl, že budu úspěšný. Millerity jsem tam skutečně objevil a posbíral. A tím moje kariéra na dolech také skončila,“ doplnil Jiří Špalek.

Po mnoha světových burzách, které navštívil, a nekonečných toulkách po jedinečných nalezištích v Rusku, Asii i Americe si v devadesátých letech otevřel obchod a založil rodinu.

„To, co lidé vidí u mě ve skladu, jsou očištěné nebo vyleštěné kameny, které běžný člověk v přírodě snadno přehlédne. Někdo má možná dojem, že se taková práce dělá jen kvůli zisku, ale když si vezmete, že jen základních druhů minerálů jsou čtyři a půl tisíce a na světě neexistují dva stejné kameny, tak je to přece samo o sobě úžasné. To zkrátka chytí za srdce,“ uzavřel mineralog Jiří Špalek.