Hlavní roli sehráli koně se svými jezdci v maškarních kostýmech. Jezdecká stáj Pavla Šmída se postarala trošku o rozruch, jindy klidné obce. Majitelé koní, jezdci i ošetřovatelé vyrazili na už tradiční Aprílovou jízdu v maskách. „Poprvé jsme udělali jízdu před čtyřmi roky, kdy vyhořela koňská stáj Rolinka u Liberce. Akcí jsme chtěli podpořit, vybrat a poslat jim nějakou korunu. A to se také povedlo,“ sdělila Dana Havelková, která je se svým koněm Dagem ve stájích už pátým rokem.
Její sedmiletá dcera Nami se pak v programu ukázala před nejmenším publikem v dětském parkuru. Poslední úpravy teplokrevné klisny Bany těsně před jízdou dělal Zdeněk Doležal z Knovíze. „Ani mě nemuseli přemlouvat, abych vymódil sebe i koně. Snažím se bílým sprejem podle obrázku udělat z Bany indiánského koně,“ svěřil se majitel.
Zato Zdena Hájková Němcová sedmiletého valacha Ferka upravila, ale sebe vyzdobit odmítla. Pro legraci byl Lukáš Procházka z Dřetovic. Ve stájích denně pečuje o firského poníka, kobylku Hajfu. Oba jako když zamířili rovnou z pekla. To Míša Linhartová z Prahy představovala vílu a na koni Robinovi jí to moc slušelo.
Brána u statku se otevřela, doprava se zastavila, průvod vyšel do obce a program mohl začít. Středověké šermířské zápolení skupiny Hespera vystřídali borci v maskáčích. Oldřich Šelenberk, hlavní instruktor pro Českou republiku se svými instruktory předvedli korejské bojové umění musado - military combat systém. To je moderní způsob sebeobranného boje z blízka, využívaný v ozbrojených složkách a policii. Mužské pohlaví bojovníků doplňovala i jedna žena. Pro ty nejmenší to byl boj o holý život. Bojové výkřiky spojené se škrcením, kopy a údery vystřídala obrana proti zbrani, noži a tyči. Kynologové
Lucie Kučerová s Agonem, Monika Bermanová s Filípkem a Veronika Hejdová s Bibi, zastupovali pejskaře z Libušína. Předvedli poslušnost, obranu, agility a chytání létajících talířků. Následovalo to, na co se všechny děti těšily. Mohly se pokochat pohledem na okolí z koňského hřbetu. (kos)