Děsivý pohled nabízí zřícenina bývalého zahradnictví v Kačici. Pneumatiky, oblečení, matrace, skelné střepy, pytle s domácím odpadem a tisíce dalších hnijících či korodujících předmětů zaplňují prostor celého objektu. Rozpadající se budova sídlí v ulici K Zahradě. Objekt se nalézá několik metrů od místního potoka, mezi fotbalovým hřištěm a obydlenou částí obce.

V rozpadlinách vznikla již nejspíše před mnoha lety černá skládka, která se dále rozšiřuje. Okolo komplexu se kromě stavebních materiálů, hromadí také další nebezpečný odpad. Střepy jsou rozházeny až do několika desítek metrů kolem. Objekt je neoznačený a bez problémů komukoliv přístupný.
„My s tím nemůžeme nic udělat,“ uvedl starosta Kačice Vít Kolman. Dle jeho slov budova bývalého zahradnictví je v tomto stavu již od devadesátých let, kdy jsou datovány počátky zařazení do katastru obce. V současnosti je však již zřícenina s černou skládkou ve vlastnictví soukromého majitele, jehož identitu se nám bohužel nepodařilo zjistit.

Kontaktovali jsme proto Policii České republiky. Tisková mluvčí ovšem tvrdila, že pokud nebyl podán podnět o tom, že by se ve zmíněném objektu stal trestný čin nebo přestupek, nemá s tím policie nic společného.

„Starosta by měl oslovit vlastníka nemovitosti nebo příslušný odbor životní prostředí,“ doplnila Jana Dětská. Starosta Kačice potvrdil, že soukromého majitele již opakovaně kontaktoval. „Vlastníka jsme písemně vyzývali, aby objekt zabezpečil proti tomu, aby tam lidé vozili odpad,“ upřesnil Kolman.

Dle starosty posléze majitel zareagoval na výzvu umístěním betonových tvárnic, které zabraňují vjezdu přímo k objektu.Dle odboru životního prostředí Městského úřadu v Rakovníku není zákaz provozování černé skládky nijak legislativně upraven. „Jedinou možností je výzva vlastníkovi pozemku, aby přístupu na něj zabránil,“ uvedla pracovnice městského úřadu.

„Pokud ovšem vlastník na písemnost nezareaguje, nemáme žádné další pravomoce, jak jeho činnosti zabránit,“ upřesnila. K vyklizení či odstranění odpadu z černé skládky na pozemku soukromého majitele též neexistuje žádná legislativní úprava,“ doplnila.