Jablko nepadá daleko od stromu

Vždy usměvavá, milá a velmi příjemná slánská kadeřnice Eva Čapková st. si svůj první salon, který byl zároveň i prvním ve městě, otevřela přesně na den rok po Sametové revoluci.

Od vyučení v roce 1970 si nepřála nic jiného, než být svou paní a poskytovat kadeřnické služby na vyšší úrovni tak, aby účesy dokázaly konkurovat těm z pražských salonů.

Jablkem, které nepadlo daleko od stromu, je v případě rodiny Čapkových dcera Eva, která si už jako malá dívenka rovněž zamilovala toto krásné a náročné řemeslo. S maminkou jsou dnes majitelkami kadeřnického salonu v Soukenické ulici ve Slaném, který nese jejich jméno. Provozovna patří k těm, které si drží roky vysokou úroveň.

Díky tomu, že jsou obě dámy skutečnými profesionálkami a neustále se vzdělávají ve svém oboru, pořádají kadeřnické show, účastní se prestižních přehlídek i soutěží a používají výhradně špičkovou vlasovou kosmetiku, patří v regionu k nejlepším.

Eva - matka

Přestože Eva st. v dobách socialismu musela být zaměstnaná, stejně jako její kolegyně, v komunálu, což býval dům služeb v dnešní ulici Edv. Beneše ve Slaném, dokázala si najít vždy dostatek času pro vlastní kreativitu a rozvoj řemeslných dovedností.

I proto pracovala, kromě Slaného, o víkendech v provozovnách v Klobukách a Třebízi, kde byla sama sobě manažerkou, zdokonalila se v řemesle a nabyla zde řadu zkušeností, které později zúročila.

„Svoje kadeřnictví jsem chtěla vždycky. Hned jak to bylo po revoluci možné, okamžitě jsem šla do toho a do roka jsem jako první otevírala provozovnu ve Wilsonově ulici ve Slaném. Prostory mi poradila moje zákaznice. Netrvalo dlouho a pustili jsme se do rekonstrukce. Byla to doba, že kamkoli jsem přišla, každý mi vyšel vstříc. Po revoluci bylo mezi lidmi obrovské nadšení.

Eva - dcera

V devadesátých letech začínala u maminky v salonu i dcera Eva. „Odmala jsem chodila s maminkou za zákaznicemi, kterým dělala vlasy a vždycky jsem užasle koukala, jak pracuje a co lidem na hlavě vytváří za účesy.

Následovalo období, kdy jsem všem panenkám dělala trvalou. Já ani maminka jsme nikdy ani nepomyslely na to, že bych měla dělat něco jiného. Zkrátka to bylo dané," vzpomíná na své kadeřnické začátky Eva ml. Školu ukončila v roce 1992 a pracovala s maminkou v jejím kadeřnictví ve Wilsonově ulici zhruba tři roky.

„Toužila jsem se ale dostat do Prahy a nezůstat jen na maloměstě. Chtěla jsem poznat víc. Maminka jednou objevila inzerát v časopisu, že věhlasné vlasové studio hledá kadeřnice.

Přihlásila jsem se proto na konkurz. V té době velmi frčela trvalá. Díky maminčině drillu jsem při výběrovém řízení natočila trvalou tak, že z ní v Praze padli na zadek a na to konto mě vzali. Následně jsem se dostala do německého Darmstadtu, kde má firma svoje výzkumné pracoviště a tam jsem absolvovala speciální školení.

U společnosti jsem pracovala šest let jako odborná trenérka," popisuje svoji kariéru Eva ml. Odtud se dostala k účesům a kadeřnickým show v Berlíně, Londýně i Paříži. Jako kadeřnice se zúčastnila šesti ročníků Miss České republiky. Na televizních obrazovkách se Eva Čapková ml. před časem objevila i jako členka kadeřnického týmu v pořadu Vypadáš skvěle.

Kromě spoluvlastnictví salonu ve Slaném provozuje ještě i kadeřnictví v nedaleké Mšeci. „Popravdě. Baví mě stát za křeslem, dělat kadeřnici a komunikovat s lidmi. Ale ze všeho nejvíce zbožňuju, být na pódiu, když na mě publikum kouká, jak tvořím účes a tleská mi. Dělá mi dobře obdiv, proto si tyto aktivity snažím držet," dodává Eva ml.

Přestože je dnes sama maminkou malého Adama a maminka Eva st. i díky druhé dceři Šárce trojnásobnou babičkou, u rodinného stolu se hovory beztak nejčastěji stočí k jejich společné práci. Pokračovatele v řemesle ale zatím ani jedna Eva nemá.

Rodina zaslouží poděkování

„Bez pochopení manžela Petra a jeho pomoci, bych nikdy tuto práci dělat nemohla. Když jsem otevřela svůj první salon na Wilsonově ulici, pracovala jsem pár let sama denně od půl šesté od rána do půl deváté do večera. Neznala jsem ani, co je to vzít do ruky doma vysavač. Manžel musel dělat všechno sám.

Stejně tak mi mojí první účetní byla starší dcera Šárka, která vystudovala ekonomickou školu. Mám úžasnou rodinu a všem za to patří můj dík," dodává Eva Čapková st.

Kromě toho, že jakékoli soukromé podnikání je náročné, pro kadeřnice je navíc velmi těžké vychovat si kvalitní nástupce.
„Působím i jako mistrová odborného výcviku a roky spolupracuji s učilištěm ve Stochově.

Chodím i k závěrečným zkouškám, kde jsem členkou komise. Rok od roku je ale čím dál složitější získat opravdu dobrou kadeřnici do provozovny. Deset děvčat se sejde u zkoušek a řemeslo jsou schopny dělat třeba jen dvě. Některé končí raději na úřadu práce. Vědí, že je to dřina a dělat to nechtějí." říká Eva st.

Nadání nestačí

Podle jejích slov je zapotřebí, aby kadeřnice a kadeřníci byli nejen šikovní, ale musí být i dobrým psychologem, umět zákazníkům naslouchat a mít všeobecný rozhled. „Je to komplex dovedností, které musí člověk mít. Vždy je třeba myslet na to, jak zachovat kvalitu, vysokou úroveň, cenovou dostupnost a pracovat přitom s kvalitním materiálem.

Nechtít jen vydělat, ale umět investovat. Jak do pracovních prostředků tak do sebevzdělávání. Kadeřnice nesmí nikdy usnout na vavřínech. Když přijde zákazník do provozovny, musí ode dveří poznat, že je v dobrých rukou," uzavírá majitelka salonu Eva Čapková st.

CV - Eva Čapková st.

Vyučila se kadeřnicí v Mělníku-Pšovce v roce 1970. První soukromé kadeřnictví otevřela 17. listopadu 1990 ve Wilsonově ulici ve Slaném. Pánské po osmi letech. Posléze se provozovna přestěhovala o kus dál v roce 2004. Od roku 2009 sídlí salon už ve svém. Novou inspiraci čerpá na odborných seminářích zaměřených na účesové trendy a manažerskou činnost.

CV - Eva Čapková ml.

Spolumajitelka Kadeřnického Salonu Eva. Školu v Mělníce dokončila v roce 1992. Šest roků pracovala v německé firmě specializující se na vlasovou kosmetiku. Na svém kontě má účast na evropských kadeřnických show. Spolupracovala na dvou knihách účesů a je držitelkou několika prestižních kadeřnických titulů.

„U maminky jsem měla tvrdý drill. Pamatuji si, když mi řekla: „Jestli vyfoukáš paní Kočkovou po trvalé dohladka, tak je z tebe kadeřnice!" Byla to opravdu dřina. Ale vyplatilo se. Její průprava mi otevřela cestu do světa." 

Spolumajitelka kadeřnického Salonu Eva Čapková ml.