Pondělí; 15:20 hodin

Nádherný čistý bílý sníh vylákal do kladenských lesů také kladenské běžkaře, jaké bylo ale mrzuté zjištění, že jednu z dokonalých stop Na Lapáku zničili bezohlední návštěvníci lesa.

"Vzal jsem si dnes kvůli tomu volno z práce, dokud je sníh čerstvý a pěkně bílý a proti mě přiběhla paní celá rozčilená, že ať dál ani nechodím, že tam všechny stopy rozjezdili jezdci na čtyřkolkách," uvedl zkroušeně běžkař Jirka, který svůj poznatek neprodleně sdělil Kladenskému deníku. Stejně jako on jsou i ostatní vyznavači bílé stopy znechuceni touto bezohledností.

"Člověk nemůže hledět jen na sebe, ale tohle je vážně nepěkné. Trasa je v těchto místech skvěle upravená a dokonalá a pak tam přijedou nějací šílenci a udělají tak hluboké brázdy, že by si v nich člověk zlomil nejen lyži ale i nohu. To opravdu není pěkné," doplnil další návštěvník lesa.

Pondělí; Kladensko - 14:20 hodin

"Kladensko má štěstí, že sníh nás sice zasypal, ale nestačilo do něj pršet, takže stromy se nelámou. Jinde je spousta výjezdů na popadané stromy, taháme sypače, sanity, náklaďáky.

Na Kladensku , nechci to zakřiknout, ale v sobotu jsme měli pouhé dva výjezdy - Velvary, prasklá voda a její následné čerpání, a dopravní nehodu - Unhošť, kterou vyřešili dobrovolní hasiči. V neděli jsme tahali kamion v Žižicích a ve Slaném jsem byla slánská jednotka na požáru prázdného bytu.

"Dnes v 9.34 hodin jsme vyjížděli na sníh do Kladna na tržiště, dům nábytku, kde navátý asi metr sněhu vytvořil převisy. Pokoušíme se tam usadit plošinu a sníh odstranit.,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Pondělí; Slaný - 12:15 hodin

Sníh neustále připadává na Slánsku i Kladensku. Přestože se většina lidí do práce a do škol dostala, byť se zpožděním, velké procento silnic je v tuto chvíli sjízdné. Větší problémy než sníh spadaý, způsobuje ten odhrnutý. "Kvůli tomu jsem vůbec nemohla vyjet z parkoviště Na Dolíkách. Když jsem se po 15 minutách dostala ven, nechala jsem auto na náměstí u hotelu. Než jsem vyřídila vše potřebné, tak jsem ho v deset hodin odhrabovala znovu, to když mi ho zahrnula projíždějící radlice," řekla žena ze Slaného.

Podobný problém řešila například i provozovatelka obchodu s elektronikou na náměstí. "Nelíbí se mi to, že platím městu za pronájem parkování 14 tisíc ročně a auto jsem si na svoje místo ráno dát nemohla. Je zajímavé, že podle mého kolegy podobný problém například v Lounech neměli," uvedla rozmrzeležena.

Podle vedení Městské policie ve Slaném, která celý víkend i pondělí situaci monitorovala společně s podnikem Technických služeb, je prioritní, aby byla zajištěna sjízdnost silnic. "Chápu, že mají lidé problémy, ale silničáři musejí dostát zákonu, takže je třeba v první řadě odklidit sníh z cest. Paní si holt musí stání na vozidlo třeba uklidit sama, když to jinak nejde.Je leden, padá sníh a vážně se nedá stihnout vše najednou," upozornil Pavel Štěpánek.

Pondělí; Kladno - 13:02 hodin

Ulice města stále zasypává sníh, a i když meteorologové slibují, že sněžení má ustávat, chodníky a komunikace vlivem nově napadaného sněhu můžou klouzat a být zdraví nebezpečné.

Kladenský primátor Ing. Dan Jiránek proto upozorňuje všechny občany, aby dbali nejvyšší možné opatrnosti. „Zejména starší lidé by měli být velice opatrní a zvážit, zda je opravdu nutné v tomto počasí vycházet. Neustále jsou samozřejmě v pohotovosti všechny vozy, které prohrnují silnice a zajišťují schůdnost chodníků. Prioritou pro nás i nadále zůstává okolí škol, zdravotnických středisek, pošt, zastávek městské hromadné dopravy a úřadů. V ulicích pomáhají s úklidem sněhu i městští strážníci, aby se opravdu zajistila co největší schůdnost a sjízdnost,“ popsal situaci v Kladně Jiránek.

Kladenští strážníci se také v těchto dnech zaměřují hlavně na bezpečnost silničního provozu, kdy může lehce dojít k dopravní nehodě. Zároveň upozorňují, aby řidiči přizpůsobili jízdu podmínkám a dbali na bezpečnost svou i ostatních účastníků silničního provozu. „I chodci by si měli pamatovat, že do vozovky by měli vstupovat jen velmi opatrně, protože brzdná dráha vozidla na sněhové pokrývce je několikanásobně delší než na suchém povrchu,“ upozornil primátor.

Neděle; 13:12 hodin

Jak informovala Kladenský deník policejní mluvčí Michaela Nováková, všechny dopravní nehody se obešly bez zranění.

„Od rána řešili policisté celkem pět nehod, které naštěstí obešly bez zranění. Dvě kolize se staly hned ráno na rychlostní silnici R6, kde řidiči nepřizpůsobili jízdu stavu vozovky. Další dvě nehody byly pouze malé, kde byly poškozeny jen plechy vozidel. Poslední nehodou je turecký kamion, který měl u Slaného problém vyjet do kopce. Podle informací dopravní policie, jsou silnice první třídy upravené a sjízdné. Zbylé kategorie komunikací jsou pokryté souvislou vrstvou sněhu,“ popsala dopravní situaci mluvčí.

Také ČSAD Kladno nezaznamenalo žádnou komplikaci.

„Jezdíme všechny linky, jak ve městě, tak v regionu. Jedinou mimořádnou událostí byla nezaviněná dopravní nehoda, která se naštěstí podepsala pouze na exteriéru autobusu. Stalo se to na úseku Fialka směrem do Pavlova. Podle vyjádření řidičů jsou komunikace sjízdné, o žádné vyloženě nesjízdné vozovce nemám hlášení. Očekáváme, co se stane zítra ráno, až nastane plný provoz, což by mohlo znamenat větší množství dopravních nehod,“ řekl Kladenskému deníku ředitel ČSAD Kladno Ludomír Landa.

I ve Slaném vládne stejná situace jako včera. Vedoucí ČSAD Slaný potvrdil, že je vše v pořádku.

„Situace je víceméně stejná jako včera, čili nemáme žádné problémy. Dokonce řidiči říkají, že stav silnic hlavních tahů směrem na Prahu a Kladno se jim zdá lepší než tomu bylo v sobotu. Pochopitelně s napětím očekáváme co nastane v pondělí ráno, až začnou autobusy zajíždět i do těch nejmenších vesniček,“ informoval o poklidné situaci vedoucí ČSAD Slaný Zdeněk Řehák.

Středočeští hasiči vyjížděli vlivem špatného počasí pouze jednou a to k uvízlému tureckému kamionu.

„Dnes zasahovali hasiči kvůli nepříznivému počasí pouze jednou. Ráno krátce po deváté hodině, kdy na žádost policie vyjížděli kladenští a slánští hasiči k Drnovu na Slánsku, kde uvízl turecký kamión. Vozovka směrem k místu byla tak kluzká, že hasičský vůz zůstal stát na kopci a byly kontaktováni slinčáři, kteří v těchto místech pohybovali. Mezitím se hasiči šli ke kamionu podívat pěšky. Situace si vyžadovala rychlé řešení, neboť kamion hrozil, že se sesune k rodinným domům. Hasičům navíc komplikovala práci turecká posádka, která neuměla česky. Kamion byl odtažen do Slaného k policii,“ popsala vyprošťovací akci mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Neděle; 13.20 hodin

Sníh padá neustále a všichni, kteří mají jehoodklízení na starost, jsou v pohotovosti. Přestože nejsou v tuto chvíli vážné problémy ani nehody například na území města Slaného, někteří lidé nedokáží pochopit, že připadávající sníh nelze vždy najednou zlikvidovat. Zatím ale naštěstí jedinou stížnost tohoto druhu řešila Městská policie Slaný až dnes ráno.

"Paní zavolala a stěžovala si, že jí pluh nahrnul sníh až na chodník. Pokusili jsme se jí věc vysvětlit a zajistit nápravu," řekl službukonající strážník. S podnikem Technických služeb spolupracuje MP vtěchto chvílíchnepřetržitě - komunikují společně nejméně 4x denně a technickou četu posílají tam , kde je třeba.

"Většinou se jedná o ulice, které jsou v kopci. Technické služby jsme posílali nejen do Vikovy ulice ale například i do sídliště V Ráji a na další místa," doplnil strážník, jenž potvrdil, že jinak je vesměs klid.

Sobota; 22:20 hodin

Zatímco se někteří motoristé neodvažují ani vyndat auto z garáže, někteří cyklisté mají pro strach uděláno i bez ochranné helmy. "Jedu domů a pospíchám. Sníh je pěkně čestvý, tak nevím, proč bych měl chodit pěšky," řekl cyklista (na fotografii)ze Slaného na otázku, jestli se nebojí v těchto lednových podmínkách brázdit ulice města.

Sobota; 22:00 hodin

Policie České republiky stejně jako Městká policie Slaný hlásí naprosto poklidnou situaci na silnicích i v ulicích města. "Poslední věc, kterou jsme řešili, byla srážka automobilu se zvěří, jinak se nic nestalo. Lidé byli na sněhovou nadílku připraveni, takže si asi skutečně dávají pozor a jezdí opatrně," uvedla v sobotu večer kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Sobota; 21:00 hodin

Slaný - Pouze jeden oslovený řidič měl, dle informací Kladenského deníku, nesnáze a zapadldo strouhyna parkovišti na sídlišti Na Dolíkách ve Slaném. "Pomáhal jsem ho vyprostit několik minut, ale byla to skutečně jen bezvýznamná záležitost. Lidé si opravdu dávají pozor," řekl František Zelina.

Kladenský deník zjišťoval aktuální situaci nejen na zasněžených vozovkách. Podle získaných informací zvládá Kladensko přívaly sněhu velmi dobře. Většina vozovek je při zvýšené opatrnosti sjízdná, žádné větší kolony se nikde netvoří a dosud nebyly nahlášený žádné větší komplikace.

Podle vyjádření mluvčí středočeských hasičů Lenky Kozlové, vyjížděli do této chvíle hasiči pouze k jednomu případu zaviněnému nebývale štědrou sněhovou nadílkou.

„Středočeští hasiči zaznamenali dnes pouze jeden výjezd, kdy krátce po deváté hodině dopolední vyprošťovali unhošťští hasiči osobní automobil a pomáhali s jeho naložením na odtahový vůz. Situace byla poklidná i v druhé polovině včerejšího dne, kdy vyjížděla jednotka lehce před půl pátou k dopravní nehodě u Velvar ve směru na Velkou Bučinu, kde zůstal osobní automobil na střeše. Vše se obešlo bez zranění. Týž den po páté hodině odpolední zasahovali hasiči u Makotřas ve směru na Chomutov na rychlostní silnici R7. Zde učinili hasiči potřebná protipožární opatření jako je odpojení baterie, i tato nehoda se obešla bez zranění. Lidé se snaží jezdit v tomto počasí jezdit opatrně,“ informovala Kostková.

Také police hlásí pro zatím klid. „Podle zjištěných informací zasahovala policie pouze u jedné dopravní nehody, která navíc nijak nesouvisela se sněhem pokrytou vozovkou, ale jednalo se o srážku se zvěří v úseku mazi Lotouší a Třebízí. Jinak je zatím vše v pořádku,“ uvedla policejní mluvčí Michala Nováková.

Také případní cestující, kteří chtějí využít autobusové dopravy, si mohou oddychnout. Kladenský deník zjišťoval případné komplikace v Kladně i ve Slaném a má dobrou zprávu: žádné nejsou.

Jak uvedl ředitel ČSAD Kladno Ludomír Landa, díky víkendovému provozu nenabírají linky na zasněžených silnicích velké zpoždění, ovšem s obává se pondělního rána.

„Zatím jsme neměli žádnou dopravní nehodu, velmi nám vychází víkendový, oproti všedním dnům třetinový autobusový provoz, také lidé využívají méně individuální dopravy. Městská doprava jezdí také v pořádku, i když pochopitelně se stane, že některé linky mohou do zastávek přijíždět s částečným zpožděním, ale díky volné vozovce se dojezdové časy srovnávají.

Komunikace jsou celkem v pořádku, pouze na konečných kde se otáčejí autobusy, například u nádraží Českých drah či konečná stanice Vojtěcha Lany. Regionální doprava kolísá ve známých místech. Například autobus jedoucí z Kladna do Zbečna podle aktuálních informací pokud je silnice nesjízdná staví nahoře na Sýkořici a nebezpečný kopec dolu nesjíždí, stejné je to na lince do Slaného v Jemníkách či do Berouna přes Dědkův mlýn.
Zácpy či zpoždění autobusu vznikají kvůli jiným nehodám či zablokování vozovky kamiónem,“ popsal sobotní situaci kladenských autobusů Landa.

Ve Slaném se situace téměř stejná, čili vše v pořádku. „V našem provozu se nevyskytli zatím žádné problémy. Řidiči samozřejmě musí jezdit velmi opatrně, ale o žádné nesjízdné komunikaci nemám do této chvíle žádné informace. Také doprava směrem na Prahu funguje tak jak má,“ sdělil Kladenskému deníku vedoucí ČSAD Slaný Zdeněk Řeháč.

Sobota; 14:00 hodin

Zhruba dvě hodiny po poledni se sníh konečně přestal sypat, ovšem do hodiny začal padat zase. A tak se to střídá i nadále.Silničáři sotva stíhají a na některé úseky nevyjedou vůbec. Kvůli tomu že například komunikace mezi Slaným a sousedními Otruby se v zimě neudržuje, silnice mezi poli se dočista ztratila a i pěší má problém se udržet v těchto místech na nohou.

Souvislá vrstva sněhu totiž místy zakrývá ledovku, která je nebezpečím pro chodce i řidiče, kteří si tudy zkracují cestu nebo jdou na vycházku. "Ráno jsme šli na tradiční Tříkrálový pochod na Řipec a dvě paní tady upadly, ještěže se jim nic nestalo. Byla to ale jinak moc příjemná pětihodinová túra, jen sníh trochu padal do obličeje," vyjádřila své zážitky Hana Skolilová ze Slaného.

V současné chvíli mají řidiči problémy skutečně spíše jen na silnicích nižších tříd mezi obcemi například mezi Trpoměchy a Královicemi, kde jezdí doslova krokem a při vyhýbání se jeden druhém raději zastavují, protože krajnice je plná sněhu a silnice tudíž zúžená. Většina lidí za volantem se ale chová obezřetně a ohleduplně k druhým.

Silnice ve městěch jsou nyní plné spíše rozbředlého a kašovitého sněhu. Oproti ranním hodinám se ale již všem jede lépe. Potvrdil to i šéfredaktor Kladenského deníku Robert Božovský, který před malou chvílí překročil hranice do Rakouska. "Tady u Lince jsou silnice super, ale přes Prahu jsme dopoledne až do Benešova museli jet krokem," uvedl poznatky z cesty.

Pátek; 19:00 hodin

Řidiči vyjíždějící z Jemníků směrem na Slaný i ve směru na Smečno by měli dbát zvýšené opatrnosti. Některá vozidla, převážně nákladní a také kamióny mají v tomto úseku problémy s výjezdem. Souvislá vrstva sněhu pokrývá celou vozovku a tvoří se zde kolony. Kamióny blokují celý pravý jízdní pruh.

O sněhové kalamitě jednali v pátek ránotaké na radnici:

Velké potíže patrně způsobí obyvatelům sněhová kalamita, která postupně zasahuje další a další části republiky. Například Kladensko a Slánsko by až do pondělního rána měla pokrýt šedesáticentimetrová vrstva sněhu. Z tohoto důvodu zasedal v pátek ve městě krizový štáb, který hledal nejoptimálnější řešení situace

„Zdá se, že opravdu mohou nastat vážné problémy. Pověření pracovníci magistrátu, městské policie a firem zajišťujících pro město úklid se proto sešli, aby se dohodli na mimořádných opatřeních,“ řekl Kladenskému deníku primátor Dan Jiránek.

Prioritou podle primátora bude udržet v co největší míře sjízdnost silnic a zajistit hromadnou dopravu osob autobusy. „Chtěl bych tímto požádat řidiče, aby vyjížděli svými automobily jen v případě nutnosti, jezdili opatrně a neblokovali svými zaparkovanými vozy ulice, aby v nich mohl být sníh odklízen,“ prohlásil Jiránek.

Krizový štáb rovněž zjišťoval možnosti odvážení sněhu z ulic na vytipovaná místa, neboť situaci nelze řešit jen pruhováním.

Do včerejšího odpoledne nebyly hlášeny žádné mimořádné události, co se sněhu v Kladně týče, nicméně situace se může rychle měnit. „Děkuje všem lidem, kteří odklízejí sníh před svými domy, ačkoli to činit nemusejí. Rozhodli jsme se dokoupit další nádoby se solí, aby byly majitelům rodinných domů, ale i obyvatelům sídlišť dostupnější,“ sdělil primátor.

Podel vyjádření slánského starosty Ivo Rubíka, se podobná poradav druhém největším městě regionu nechystá.

"V zimě padá sníh a je zima, to se nedá nic dělat. My jsme samozřejmě rádi, když občané pomohou a musím říci, že někteří i pomáhají. Máme schválené úseky frekventovaných chodníků, které se pravidelně uklízejí. Jsou to hlavní úseky. Podle mého názoru máme ve Slaném jednoduší situaci než v Kladně, jelikož hlavní tahy vedoucí městem patří státu nebo kraji,“ vyjádřil se Ivo Rubík.

Kladenský deník sleduje situaci po celý den a přináší čtenářům aktuální informace ze všech důležitých zdrojů:

Správa a údržba silnic Kladno:

„Od brzkých ranních hodin je veškerá dostupná technika venku a neděláme nic jiného, než odhrnujeme a sypeme. Snažíme se, co nám síly stačí. Informovali jsme všechny zaměstnance, kteří jsou připraveni kdykoliv vyrazit do terénu. Mají pohotovost dvacet čtyři hodin denně. Může se pochopitelně stát, že začne navíc foukat silný vítr a budou se tak tvořit závěje.

Tyto situace se stávají téměř každou zimu, kdy po několik dní hustě sněží a fouká vítr. Při takovém počasí se velmi špatně uklízí, jelikož hned za sypačem je komunikace opět zavátá. Pokud budou nasazeny pluhy, musejí řidiči počítat s tím, že komunikace budou klouzat, jelikož nelze silnice zároveň sypat a odhrnovat pluhem. Nicméně pokud budou řídit opatrně, nemůže se nic stát,“ vysvětlil provozní náměstek Správy a údržby silnic Kladno Josef Raboch.

ČSAD Kladno:

„Ještě jezdíme v pořádku. Všichni řidiči dostali jednoznačný pokyn dbát především na bezpečnost. To znamená, že pokud řidič autobusu vyhodnotí komunikaci jako nesjízdnou, je jeho povinností zastavit a vyčkat než ji sypací vůz posype či uklidí. Ne někam bezhlavě jezdit, kde jsou nepřizpůsobené silnice. Cestujícíse mohouo aktuální situaci informovat na nepřetržité službě dispečinku. Předpokládám, že tuto mimořádnou situaci musí všichnilidé chápat,“ informoval Kladenský deník ředitel ČSAD Kladno Ludomír Landa.

ČSAD Slaný:

"Do této chvíle jsem od nikoho z řidičů neobdržel žádné hlášení o nesjízdné vozovce. V této situaci vše záleží na rychlosti silničářů. Navíc o víkendu jezdíme minimální počet spojů, takže si myslím, že žádný velký problém nenastane. Otazník visí spíše nad pondělkem. Řidiči jsou srozuměni s tím, že pokud shledají silnici za nebezpečnou, nemají na ni vůbec vjíždět,“ vedoucí ČSAD Slaný Zdeněk Řehák.

Hasičský záchranný sbor:

„Zatím jsme větší počet výjezdů nezaznamenali. Hasičské vozy si s větším množstvím sněhu dokáží poradit bez problémů, tudíž lidé nemusí mít žádný strach, že by v případě potřeby hasiči dojeli k požáru k delším dojezdovým časem. Záleží spíše na průjezdnosti komunikací a se situací ostatních řidičů. Samotný sníh by hasiče zpozdit neměl. Lidé se ani nemusí obávat padajících větví pod tíhou sněhu. Aby vzniklo ohrožení tohoto charakteru, muselo by opravdu napadnout přes půl metru sněhu a ještě k tomu by musel být mokrý," uvedla Lenka Kostková,mluvči středočeskýchhasičů.

Záchranná služba:

„Zatím na Kladensku vyjížděli záchranáři pouze k jednomu případu, kterýmá na svědomí sníh. Mladá řidička zůstala v příkopu ve směru na Prahu na devětadvacátém kilometru. Utrpěla lehčí zranění ruky,“ řekla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

(dan, hus)

Postupně budeme přinášet aktuální informace o stavu silnic a událostech souvisejících s mimořádnou povětrnostní situací.