Takovým příkladem je romantická zřícenina hradu Jenčov poblíž Bělče na hranicích Kladenska s Rakovnickem. Hrad z počátku 14. století, jehož zřícenina je volně přístupná, je skvělým tipem na výlet či víkendovou procházku jak na podzim, tak v zimě.

Milovníky industriální historie jistě potěší také fakt, že denně zůstává otevřen Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích. Ten je veřejnosti otevřen až do března v době od 9 do 15 hodin. Aktuálně navíc je v jeho prostorách k vidění výstava industriálních fotografií Viktora Máchy. Výstava nesoucí název Hutě končí 17. března.

Aktivní zůstává také Památník Lidice. „Památník Lidice s výjimkou Vánoc prakticky nikdy nezavírá. Přestože se nejvíce děje vždy na začátku léta, v zimě nabízíme také svým návštěvníkům mnoho zajímavého,“ předeslal Filip Petlička z Památníku Lidice s tím, že kromě programů Lidických zimních večerů, kam jsou zváni různí zajímaví hosty, například vrcholí v únoru Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice.

„Probíhá i vědomostní soutěž pro děti a mládež Lidice pro 21. století. Samozřejmě jsou denně otevřeny všechny expozice,“ dodal Petlička. Památník je veřejnosti přístupný denně od 9 do 16 hodin. Nejbližší ze zimních večerů se koná dokonce již v pondělí 12. listopadu, kdy usedne do křesla pro hosta Zuzana Baudyšová.