Z policejních statistik vyplývá, že díky kamerám se z monitorovaných míst prakticky podařilo kriminalitu vytlačit. Podle mluvčí Městské policie Kladno ale kamery nemají význam jen při odhalování spáchané trestné činnosti, ale pomáhají vyřešit i dopravní nehody a zachraňovat lidské životy.

Kolik v současnosti sleduje město kamer a kdy byla instalována první z nich?
Forejtová: Dvaadvacet. První byla instalována v roce 1997 na náměstí Starosty Pavla a zatím poslední loni u vlakového nádraží. Postupně byly rozmísťovány i do okrajových částí města, třeba Švermova, Dubí či starých Kročehlav. V roce 1999 byl systém propojen s Policií České republiky.

Znamená to, že policie má k dispozici stejné záběry jako strážníci?
Forejtová: Ano, dokonce si může po telefonickém upozornění kamery přepnout a manipulovat s nimi podle své potřeby.

Na jaře loňského roku byla otevřena nová budova městské policie. Co to pro kamerový systém znamenalo?
Forejtová: Už při její výstavbě bylo počítáno s novým operačním sálem, který patří mezi nejmodernější v republice. Umožní to mimo jiné do budoucna další rozšiřování stávajícího počtu kamer.

Jak velkou plochu města mohou kamery monitorovat?
Forejtová: Odhaduji to na šedesát až sedmdesát procent, samozřejmě se ale jedná o celkové pohledy, ne detaily.

Jak dlouho jsou záznamy z kamer archivovány?
Forejtová: Jsou nahrávány na disk, kde jsou po deseti dnech automaticky přehrávány novými. Pouze v případě, že si je vyžádá policie, je na nich zachycen trestný čin nebo slouží jako důkaz při přestupkovém řízení, jsou k dispozici podle potřeby.

Kdo všechno má k záznamům přístup?
Forejtová: Žádná soukromá osoba. Ze strážníků je to úzký okruh lidí – ředitel, jeho zástupce, velitel směny a jeho zástupce a operátoři.

Kolik podnětů z kamer ročně řešíte?
Forejtová: Přibližně 2500. Nejedná se jen o trestnou činnost, přestupky, případy vandalství, ničení majetku či výtržnosti. Kamery pomáhají i při objasňování dopravních nehod a stává se, že jsou jimi zaznamenáni i lidé, kteří leží na zemi v důsledku náhlých zdravotních obtíží.

Co v minulých dnech odhalily kamery:

Pátek 22. února: Bitka byla krátce po 22. hodině zachycena na kladenské pěší zóně. Jeden z mužů ležel na zemi a druhý do něj brutálně kopal. Při příjezdu hlídky byl na místě už jen zraněný aktér rvačky, útočníka kamery sledovaly až do jedné z nedalekých heren, kde byl zadržen.


Neděle 24. února: Podnapilý muž vylezl přes zábradlí na betonový sloup sítenského mostu. Těžce koordinoval své pohyby a hrozilo, že spadne dolů. Na základě operátorů bezpečnostního kamerového systému se na místo dostavila hlídka strážníků. Opilec byl agresivní, do bezpečí ho policisté museli dostat násilím.


Pondělí 25. února: Kamera zaznamenala v areálu vlakového nádraží v ulici M. Horákové v Kladně muže, který ořezával plastový obal ocelového lana. Hlídka vzápětí devětadvacetiletého Gejzu zadržela. Technik Českých drah odhadl škodu na přibližně 3,5 tisíce korun. Dopadený výtečník vyvázl s pokutou za přestupek.

Kamery ve Slaném

1999 – Vybudování operačního střediska a instalace kamer na budovy spořitelny a bývalé radnice.
2000 - Kamery umístěny na obchodní akademii, před školou na Komenského náměstí , na hotel Hejtmanský dvůr a budovu někdejšího hotelu Atlas.
2001 - Další kamery ve Vítězné ulici, spuštěno záznamové zařízení příchozích a odchozích hovorů.
2002 – Kamera instalována ve Vikově ulici.
2003 – Propojení systému s Policií České republiky.
2004 – Integrace městského rozhlasu.
2005 – Okružní ulice je hlídána kamerou.
2006 – Kamera umístěna na křižovatce ulic Palackého-Nosačická–Lázeňská.
2007 – Další kamera ve Všehlušické ulici.
Celková investice: cca 6,5 milionu korun.
Dotace MV: 4, 64 milionu Kč.
Podíl města: 1,84 milionu Kč.
Integrace podpůrných zařízení: 1,54 milionu Kč.