„Zájem o téma dárcovství krve měli hlavně mladí lidé a studenti, kteří jsou právě v tom ideálním věku, kdy by mohli s darováním krve začít. Celkem jsme orientačně vyšetřili krevní skupinu 55 zájemcům, měřili tlak, rozdávali letáčky s informacemi a drobné dárky. Jsem velmi rád, že lidé mají o tuto problematiku zájem a děkuji jim. Samozřejmě také velmi děkuji aktivním a dlouholetým dárcům krve,“ říká předseda představenstva Oblastní nemocnice Kladno Jaromír Bureš.

Kampaň Hrdina je v každém z nás vznikla v Oblastní nemocnici Příbram a postupně se do ní zapojily všechny špitály Středočeského kraje. Je inspirovaná činy kreslených superhrdinů a jejím smyslem je ukázat novým dárcům, že superhrdina nemusí střílet pavučiny ani otáčet zeměkoulí, aby zachránil lidské životy. Stačí jen chvilka času a 450 mililitrů krve. Darování je v současné medicíně stále klíčové, protože neexistuje žádná náhražka této vzácné tekutiny. Mít dostatečné zásoby krve a krevní plazmy je proto nezbytné pro každou nemocnici, a proto je role dárců naprosto zásadní. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 – 65 let.

Jen v Kladně oceňují za dlouholeté pravidelné dárcovství krve s počtem 40 bezplatných odběrů tento měsíc v obřadní síni magistrátu Zlatou plaketou prof. Mudr. Jana Janského celkem 61 dobrovolníků. Druhá část slavnostního dekorování dárců se uskuteční ve středu 19. října od 16 hodin.