Plány na kanalizaci kladenské čtvrti Švermov a části Vinařic–Tuháně postoupily opět o krok kupředu. Radnice by měla už tento měsíc znát definitivní rozhodnutí o dotaci projekt. Město má podle prvního náměstka primátora Miroslava Bernáška reálnou šanci získat na tuto akci více než 330 milionů korun.

Kladno podalo projekt Státnímu fondu životního prostředí v dubnu letošního roku. „Několikrát jsme ho dopracovávali. Posledním doplněním byla finanční a ekonomická analýza, která byla fondu dodána v minulém týdnu,“ sdělil Bernášek.

„Definitivní stanovisko budeme znát v polovině listopadu, ale i vzhledem k faktu, že město bude nejen vlastníkem kanalizace, ale i jejím provozovatelem, což je jeden z požadavků evropské komise, je šance na získání dotace velká,“ zmínil náměstek s tím, že Kladno žádá v současnosti krajský úřad o licenci na provozování kanalizace.

Pokud město dotaci skutečně získá, začne se s výstavbou na jaře roku 2009. Celková výše rozsáhlé investice je odhadována na více než 450 milionů korun. Ve Švermově jsou sice vybudovány hlavní stoky a čistička, na kanalizaci je ale připojena jen malá část domů. Výstavba kanalizace by měla trvat přibližně tři roky a uskutečněna bude v několika etapách. Souvisí s tím i následná rekonstrukce povrchů komunikací, jejichž stav je dnes v některých ulicích doslova tristní. Veřejná část přípojek je součástí dotace, lidé budou hradit jen připojení od hranice svých pozemků k domům.