Po patnácti letech, kdy Jana Hodačová žije v rodinném domu na Nouzově, se stejně jako ostatní obyvatelé v příštím roce konečně dočká vytouženého připojení na kanalizaci.

„Bydlím v domku s mladými a máme pouze septik, což je finančně dost náročná záležitost. Proto vybudování kanalizace skutečně vítám. Vím, že přípojky si budeme muset zaplatit sami, ale oba vydělávají, takže na to snad budeme mít,“ řekla Hodačová.

I když se to na první pohled možná nezdá, Nouzov není samostatná obec, ale součást nedalekého města Unhošť, které celou výstavbu bude financovat a zajišťovat. První výkop mnohamilionové investice se podle starosty Unhoště Ivana Záboje uskuteční začátkem listopadu. „Výstavbu kanalizace na Nouzově plánujeme již od roku 2004, kdy jsme ve spolupráci s Kladnem, Slaným a Vinařicemi žádali o dotace ze strukturálních fondů. Celkově tato částka činila 750 milionů korun,“ řekl Záboj.

Podle jeho slov ale tento společný projekt ani napotřetí neuspěl, a proto se každá obec a město rozhodly jít svou vlastní cestou. Dotace na výstavbu za 53 milionů ale Unhošť nutně potřebovala, a proto dále zkoušela o peníze žádat státní fond životního prostředí. Ten ale podle starosty dotaci odmítl, protože Nouzov není součástí hlavní části města.

Až napotřetí se vedení města podařilo získat peníze od Ministerstva zemědělství ČR. „Tato dotace by měla být 65 procent z celkové částky. Dalšími zdroji budou vlastní prostředky z bezúročné půjčky, asi 5,3 milionu použijeme z rozpočtu města a několik milionů dostaneme jako dotaci od kraje,“ upřesnil starosta.

Práce na kanalizaci jsou naplánovány na období jednoho roku, ale Záboj zmínil, že po dohodě s dodavatelem by termín měl být zkrácen o dva až tři měsíce.

„Cena za přípojky, které vlastník nemovitosti hradí sám, bude pro obyvatele zprůměrována tak, aby byla dostupná všem,“ řekl starosta. V případě, že by si některý z Nouzovských přece jen potřeboval vzít půjčku, je město připraveno mu ji nabídnout s tříprocentním úrokem.

I přes získané prostředky ale Unhošť bude muset alespoň část peněz dostat zpět od svých obyvatel. Ivan Záboj Kladenskému deníku sdělil, že město zvýší daň ze stočného o devět procent. V současné době přitom Unhošťští platí 18 korun.

Vzhledem k tomu, že se ale od letošního srpna město stalo plátcem DPH, bude na druhou stranu moci uplatnit nárok při odpočtech, jež budou činit 7 až 8 milionů korun.

Obrovskou výhodu, kterou Unhošť na rozdíl od jiných měst má, je, že vlastní funkční čistírnu odpadních vod s kapacitou až 2000 obyvatel. Tu městu předalo ministerstvo obrany spolu s areálem bývalých kasáren. Podle starosty bylo toto kritérium při žádosti o dotaci od ministerstva zemědělství velmi důležité.

V současné době je v Nouzově k trvalému pobytu přihlášeno 300 obyvatel a už zanedlouho se jejich počet zvýší zbouráním zmíněného areálu kasáren, kde vznikne zhruba 25 rodinných domů.