Je replikou skutečného Božího hrobu v Jeruzalémě. Kvůli tomu, že zub času udělal své, bylo zapotřebí dát tuto jedinečnou památku do původního stavu. V uplynulých dvou letech bylo staticky narušené zdivo zajištěno a v letošním roce čekají svatostánek opravy další.

„Statiku kaple narušily především náletové dřeviny, které byly odstraněny a klenby budovy zajištěny proti dalšímu rozpadu. V letošním roce se zaměříme především na dokončení pláště budovy a veškeré kamenické práce,“ uvedl vedoucí odboru kultury Městského úřadu ve Slaném Vladimír Přibyl.

Záchranných prací se opět zhostí buštěhradská společnost Max a restaurátorské práce povede Jarmil Plachý. Třetí oprava se vyšplhá tentokrát do milionu korun, přičemž dvě stě tisíc věnoval Slanému středočeský krajský úřad.

Přestože mnohé náletové dřeviny v uplynulých měsících z místa zmizely, další kácení bude pokračovat.

„Podle dobových fotografií a záznamů je zřejmé, že kaple byla vždy dominantou, kterou bylo možné vidět zdáli. Dnes je vrchol kopce zarostlý, takže bychom chtěli vše vrátit do původní podoby,“ vyjádřil se k plánovaným úpravám i starosta Slaného Ivo Rubík.