Nejdůležitějším pravidlem je při tom v co nejširší míře použít ekologickou vlnitou lepenku, jež slouží na výrobu obalů k nejrůznějším výrobkům. Hlavní motivací přitom pro žáky je zpříjemnit sobě a svému okolí Vánoce a navíc mohou vyhrát příspěvek na školní výlet.

„Hlavním mottem naší soutěže je přiblížit vlnitou lepenku dětem. Určitě pak samy přijdou na to, že z kartonových krabic se dá vyrobit něco hezkého a navíc přátelského k životnímu prostředí,“ přiblížil poslání soutěže zástupce organizátora akce Pavel Sobol.

„Neustále se snažím najít různé soutěže a aktivity, které by žákům zpříjemnily všední knižní výuku, a tak jsem na internetu narazila na tuto soutěž. V pátek odpoledne jsme již měli všechny výrobky hotovy,“ popsala učitelka Irena Škvárová.

Do celostátní soutěže se přihlásily základní školy z celé republiky a mezi první stovkou byla i škola ze Hřebče, která tak zdarma získala výseky z kartonů se siluetou kapra. Ostatní školy si musely poradit s vlastním materiálem. Soutěž má tradičně také podtext vedoucí děti k solidaritě a myšlení na druhé. „I letos vybízíme školy, aby část lepenkové výzdoby instalovaly do dětských domovů, nemocnic či domovů pro seniory. Radost tak udělají nejen sobě, ale také ostatním,“ dodal Sobol.

„Měli jsme štěstí a dostali se do první stovky, tudíž jsme kapříky dostali od organizátorů. Ve třídě mám šestnáct dětí a každý si vyrobil toho svého. Tento čtvrtek je chceme odvézt do Domova pro seniory Oáza v Lidicích. Domnívám se, že soutěž je bavila i proto, že mají díky jednomu z jejich spolužáků, který je na vozíčku, mimořádně vyvinuté sociální cítění. Není to tedy ojedinělá aktivita s dobročinným účelem,“ řekla učitelka.

„Děti velice rády skládají básničky a píší vlastní pohádky, proto jsme se rozhodli, že jim na jaře příštího roku vydáme knihu, kterou bude tvořit jejich tvorba. Navíc ony samy přišly s nápadem, abychom každý výtisk prodali za symbolickou cenu a za vybrané finance nakoupili pamlsky pro psy v útulku na Bouchalce,“ přiblížila následující aktivity třeťáčků učitelka Škvárová.

V hřebečské škole se kromě této ekologicky zaměřené soutěže v letošním roce koná také další akce.

„Pořádáme celoškolní projekt pod názvem O medaili žabky Žanetky, při níž žáci každý měsíc plní zadaný úkol. Týkají se nejen sběru papíru, ale také recyklace skla, plastu a jiných aktivit zaměřených na ochranu životního prostředí. Každý měsíce průběžně počítáme body a třída, které se umístí nejlépe, dostane na dveře učebny žabku,“ dodala učitelka.