Strážník psovod Karel Bureš (1960 2010) nastoupil k MP do Slaného v roce 2007. Vedení města tehdy přišlo se zajímavým počinem, nahradit nedostatek strážníků služebními psy. Karel jako zkušený výcvikář a psovod Policie České republiky, kde působil patnáct roků, pomohl vytvořit kolektiv slánských psovodů. Ten je od roku 2008 stabilně čtyřčlenný .

V. díl: Karel a Rony

Karel sloužil ve Slaném s rotobullem Ronym (kříženec rotweillera a bullteriéra) až do roku 2010, kdy zemřel v důsledku vážné nemoci.

Kladenskému deníku Karlova dcera Šárka Burešová řekla: „Psi byli pro otce vším. Tatínek se jim věnoval od svých třinácti let. Jako má někdo víru v Boha, on měl pejsky. Byl jimi přímo posedlý. Doma jsme jich mívali i šest a jeho stanicí bylo cvičiště ve Zvoleněvsi. V současné době nám zůstali po tátovi tři psi,“ řekla Šárka Burešová.

„Karel pomáhal cvičit psy nejen ve Slaném. Byl navíc členem komise u firmy, která se věnovala výcviku služebních psů. Za svůj život vychoval desítky zvířat. Karla Bureše znali lidé po celé republice. Byl to specialista a odborník. Vloni jsem se zúčastnil zkoušek loveckých psů ve Vlašimi. Přišla pochopitelně řeč i na Karla a Ronyho. Bohužel jsem musel konstatovat, že Karel už není mezi námi,“ řekl vedoucí MP Slaný Pavel Štěpánek.

Podle jeho slov to byl člověk velmi spolehlivý. Pokaždé, když měl někdo problém, šel a pomohl. Byl přísný, ale spravedlivý. Dcera Šárka k tomu dodala: „Uměl se rozčílit, ale jinak byl moc hodný a takzvaně pro každou špatnost,“ doplnila s úsměvem. „Maminka se o něj pokaždé trochu bála, protože se stávalo, že přišel ze cvičáku pokousaný,“ dodala Šárka Burešová.

Na tatínka a jeho sportovní úspěchy ale doma nezapomínají. „Udělali jsme mu síň jakousi slávy. Je to naše předsíň, kde jsou všechny jeho poháry a medaile ze závodů,“ řekla dcera.

Podle jejích slov si otec nejvíce cenil vítězství s Ronyho otcem Aronixem v kategorii P4 (nejvyšší možná dosažená zkouška služebních psů).

Chloubou rodiny je i kniha pro chovatele a výcvikáře s názvem Americký stafordšírský teriér, kterou napsal Karel Bureš společně s Hanou Petrusovou. Na počest slánského strážníka psovoda se uplynulou sobotu uskutečnil ve Slaném v prostorách 3. ZŠ v Rabasově ulici první ročník Memoriálu Karla Bureše, obranářský závod.