Toto veselí masek připravují už tradičně místní skauti. Parket se zaplnil zhruba čtyřiceti dětmi a vše začalo tanečkem, jak jinak než dětským hitem Jede, jede mašinka. Vladimíra Koucká, vedoucí dívčího oddílu Berušky, měla odpoledne na svých bedrech společně s Anetou Míškovou.


„Do skautu chodím od devíti let, šest let dělám vedoucí dívkám. Naše středisko Stráž Lidic z Buštěhradu má děti z celého okolí, celkem kolem stovky členů. Naší velkou akcí, na kterou se všichni těší, je letní tábor ve dvou turnusech na Plzeňsku. Postavíme stany na louce u jezu, kde není voda ani elektřina. To je to pravé skautské,“ zavzpomínala drobná blondýnka Vladimíra Koucká.


Do bojů o chechtáky zasáhli víly, princezny, kovbojové, piráti i spidermani. Tři králové Luboš Fechtner Ludva, Michal Hrma Hermiš a Michal Fechtner Myšák vydávali dětem po soutěžích šikovností za peníze chechtáky nepřeberné množství dárků.


Jak už bývá zvykem, vyhlašovaly se nejlepší masky a porota to neměla vůbec jednoduché. A protože dětem při takové akci chutná, na své si přišel i vedoucí střediska buštěhradských skautů Honza Štanc, který měl na starosti občerstvení.


„Na tuto akci nečerpáme žádnou dotaci. I koruny z občerstvení pak spadnou do kasičky junáka. Trochu škoda, minule bylo víc dětí. A když srovnám naši činnost s předminulým rokem? Loni nám registrace mladších členů narostla oproti předešlému o dvacet. To je úspěch, dovedeme děti něčím upoutat. Naší největší akcí, kterou zajišťujeme, jsou mimo jiné pálení čarodějnic a letní tábor. I když je hodně členů nad osmnáct let, tak se nikdo nechce ujmout organizace žádné akce. Je to velká zodpovědnost a v tom se musíme zlepšit,“ zalitoval vedoucí skautů Honza Štanc.

Břetislav Kostka