VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrá zpráva pod stromeček: Poplatky na katastrech nevzrostou

Kladno -Od příštího roku lidé za vklady do katastru nemovitostí nezaplatí více než letos. Kladenskému deníku to sdělil ředitel Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj Josef Jandl. Zároveň upozornil, že pro veřejnost budou pracoviště úřadu přístupna i poslední den v roce.

24.12.2008
SDÍLEJ:

ŘEDITEL krajského katastrálního úřadu Josef Jandl. Foto: archiv

Nejvíce smluvních transakcí s nemovitostmi se za prvních deset měsíců letošního roku uskutečnilo ve Středočeském kraji. Jaký je hlavní důvod prvenství tohoto kraje?
Důvodů je několik. Svou rozlohou je Středočeský kraj s 2062 katastrálními územími a počtem evidovaných nemovitostí největším v České republice. Katastrální pracoviště v Kladně má přitom evidováno 61 katastrálních území. Dalším velmi významným faktorem je snadná dosažitelnost Prahy i relativně vyšší zaměstnanost ve srovnání s ostatními regiony. S tím souvisejí i individuální a podnikatelské aktivity jak v oblasti výstavby rodinných a bytových domů, tak při podnikání na trhu s realitami.

Za jak dlouho vyřídíte v katastrálním úřadu podání? Musí lidé čekat nebo se vše rychle zvládá?
V posledních dvou letech se na katastrálním pracovišti v Kladně velmi výrazně zkrátily lhůty při povolování vkladů i zápisech práv do katastru nemovitostí formou záznamu, tedy například na základě rozhodnutí soudů nebo jiných orgánů veřejné správy. Průměrná lhůta ve vkladovém řízení se zde pohybuje do tří týdnů, u záznamů do dvou. Poskytování informací z katastru je v úředních hodinách přímo u přepážek s minimální čekací dobou. Problémy s frontami, až na velice vzácné výjimky, už nejsou.
Už několik let lze navíc získávat údaje z katastru prostřednictvím internetu pro celé území republiky (http://katastr.cuzk.cz). Ověřené výpisy z katastru nemovitostí mohou kromě katastrálních úřadů vydávat též další subjekty, jako jsou notáři, krajské a matriční úřady, vybrané úřady městských částí, pošta, Hospodářská komora ČR a od začátku letošního roku též střediska Czech Point.

Jaké změny jsou nejčastější a proč?
Nejvyšší počty změn stabilně představují nárůsty zápisů usnesení o nařízení exekuce. Přitom ze sedmdesáti procent se jedná o nařízení exekuce s výší pohledávky pod dvacet tisíc korun, které by podle našeho názoru vůbec nemusely být předmětem zápisu do katastru nemovitostí.
Kromě toho se vedle klasických individuálních prodejců a stavitelů rodinných domků stávají našimi významnými klienty developerské společnosti podnikající v oblasti výstavby bytových domů v příměstských satelitních komplexech. Jedná se proto o výrazné nárůsty v počtech zápisů zástavních práv ve prospěch bankovních ústavů u nových vlastníků bytových jednotek, kteří z poskytnutých hypotečních úvěrů hradí své závazky developerským firmám.

V porovnání s předchozími roky se číslo zvyšuje nebo už nikoliv? Jaký očekáváte další vývoj?
Počty podání ve vkladovém řízení i při zápisech formou záznamu se každoročně zvyšují. Konkrétně letos registrujeme na katastru v Kladně růst počtu podání o jedenáct procent. Další vývoj bude ovlivněn řadou faktorů. Bude záležet na vývoji ekonomiky, situaci na finančních trzích a s tím související i předpokládané větší opatrnosti bankovních ústavů při poskytování hypotečních a podnikatelských úvěrů. Důležitá je samozřejmě také limita pozemků vhodných pro stavební aktivity v rámci regionu. I přesto však lze další zvýšení počtu podání v příštím roce očekávat.

Budou se od příštího roku zdražovat správní poplatky?
Ne. Navrhovaná novela zákona, jejíž součástí byl i návrh na změnu ve výši a propočtu správních poplatků, nebyla v parlamentu schválena.

Připravují se od ledna nějaké podstatné legislativní změny v oblasti katastru nemovitostí?
Kromě jiného je před schválením v Senátu návrh novely katastrálního zákona. Změna také nastane při poskytování údajů z přehledu vlastnictví z území ČR a sbírky listin, které již nebude moci získat kdokoliv anonymně, ale až po prokázání totožnosti a s uvedením účelu, stanoveného zákonem, pro něhož jsou tyto údaje vyžadovány. Významnou změnou bude i rozšíření definice pozemku, kterým se nyní bude rozumět i ta část zemského povrchu, která bude od sousedních částí oddělena hranicí rozsahu zástavního práva. Vlastník tak bude moci zatížit zástavním právem nikoliv jen celý svůj pozemek, ale se souhlasem stavebního úřadu i pouhou jeho část, jež bude předmětem zástavního práva.

Jaké máte další plány pro zkvalitnění služeb veřejnosti?
Vedle zákonných povinností na úseku správy katastru v daných lhůtách a maximální kvalitě je naším hlavním úkolem urychlení digitalizace katastrálních map, což znamená jejich převedení z analogové do počítačové podoby. Kromě zjednodušení při údržbě samotných map to bude znamenat možnost jejich poskytování v různých měřítkách, modelování rozmanitých variant, třeba při územním plánování rozvoje měst a obcí, šetření spádovosti i dopravní obslužnosti, a jejich využití pro tvorbu dalších map a informačních systémů. V rámci katastru v Kladně máme aktuálně částečně nebo úplně zdigitalizováno osmadvacet katastrálních území, což představuje bezmála polovinu z jejich celkového počtu.

Budete mít poslední den v roce otevřeno?
Ano, 31. prosince bude mít podatelna normální pracovní dobu jako v kterýkoliv jiný úřední den. Informace z katastru nemovitostí zde budou poskytovány do třinácti hodin.

24.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno volejbal cz - Dukla Liberec 3:1, EL volejbalu, play off, semifinále, Kladno, 30. 3. 2017
48

Rok zakončí bitva Kladno kontra Liberec

Výstava betlémů v kostele sv. Štěpána ve Pcherách přilákala už vloni řadu návštěvníků. Na snímku děti z místní mateřinky.

Pcherské maminky zvou na výstavu betlémů

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

VIDEO: Kapela Plán B natočila nový videoklip

Kladno – Je tomu rok, co Plán B, kapela s kladenskými kořeny, vydala svou první desku. Teď přichází i s videoklipem k písni Motejl, která pochází právě z debutového alba. Jedná se už o třetí videoklip této mladé pop-rockové kapely.

Druhý díl knihy Průvodce historií kladenských hostinců spatřil světlo světa

Kladno /FOTOGALERIE/ – Průvodce historií kladenských hostinců bude trilogií mapující minulost hostinských podniků, které se před rokem 1989 nacházely na území města. První díl, který byl vydán už v loňském roce, se zaměřuje na takzvané staré Kladno a přibližuje více než sedmdesát podniků. K němu začátkem prosince přibyl ještě druhý díl, který je taktéž z dílny nadšeneckého badatele Zdeňka Pospíšila.

Hlasujte pro Miminko měsíce října 2017

Kladno, Slaný - Kladenský deník představuje vítěze jednotlivých zářijových týdenních kol v hlasování čtenářů o nej miminka narozená v kladenské a slánské porodnici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT